بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
تاریخ امروز 21 آوریل 2014, 05:44

قوانین تالارهای گفتگو


درج لینک ، نوشتن مطالب تبلیغی و عدم رعایت قوانین سایت، موجب حدف نام کاربری خواهد شد.
تالارهای گفتگو صرفا محلی برای تبادل نظر بین کاربران است و بدیهی است نظرات ممکن است کاملا نادرست باشد. سایت هیچ فردی را برای پاسخ گویی به سوالات کاربران تعیین نکرده است.
ایجاد تاپیک تکراری ممنوع است.پاسخ به موضوع  [ 14 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی
با تصویب شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های بانکی از هفته آینده به بیش از ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.

سیدکاظم دلخوش در گفت‌وگو با فارس، درباره مصوبات جلسه امشب شورای پول و اعتبار اظهار داشت: امشب در جلسه شورای پول و اعتبار قوانین مربوط به ال‌سی ریالی بازبینی شد و مصوبات خوبی نیز در این خصوص به تصویب رسید.

وی با اشاره به اینکه شورای پول و اعتبار تصمیم گرفت نرخ سود سپرده‌های بانکی را مطابق با نرخ تورم برای ادامه سال تغییر دهد، افزود: از آنجایی که هم‌اکنون نرخ تورم ۲۰.۶درصد است شورای پول و اعتبار تصمیم گرفت نرخ سود سپرده‌های بانکی بالاتر از نرخ تورم تعیین شود.

این عضو ناظر بر شورای پول و اعتبار ادامه داد: مصوبات جلسه امشب شورای پول و اعتبار هفته آینده توسط بانک مرکزی به بانک‌های عامل ابلاغ خواهد شد.

دلخوش درباره شایعات مربوط به استعفای رئیس کل بانک مرکزی نیز گفت: آقای بهمنی سفت و محکم سر جای خود نشسته و حرفی از استعفای وی در سیستم بانکی و بانک مرکزی مطرح نیست.


11 ژانویه 2012, 20:07
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست Re: افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی
یک کارشناس بانکی در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد
اثر افزایش سود بانکی در بازار ارز/التهابات بازار ارز ناشی از هجینگ شرکت‌ها است

خبرگزاری فارس: یک کارشناس بانکی با بیان اینکه بخش عمده التهابات بازار ارز ناشی از هیجینگ شرکت‌ها است نه واسطه‌ها،گفت: بخشی از نقدینگی از سیستم بانکی خارج شده و فعلا باز نمی‌گردد؛‌ به همین دلیل بانک مرکزی برای کنترل التهابات بازار ارز باید اوراق مشارکت ارزی منتشر کند.
خبرگزاری فارس: اثر افزایش سود بانکی در بازار ارز/التهابات بازار ارز ناشی از هجینگ شرکت‌ها است

سید آیت الله تجلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در خصوص افزایش نرخ سود بانکی برای کنترل بازار ارز اظهار داشت: دلیل اصلی التهابات بازار ارز انتظارات مردم و فعالان اقتصادی است به گونه‌ای که فعالان اقتصادی سعی می‌کنند خود را در برابر التهابات ارز محافظت کنند.

وی افزود: این پدیده که به آنها هجینگ گفته می‌شود اقدامی است که شرکت‌ها و فعالان اقتصادی انجام می‌دهند که موجب افزایش نرخ دلار شده است.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه باید در بسته سیاستی نظارتی سال 90 نرخ سود سپرده‌ها افزایش می‌یافت، گفت: کسانی که کاهش نرخ سود سپرده‌ها را دلیل اصلی افزایش نرخ ارز می‌دانند، درست می‌گویند اما تأثیر این پدیده در میان‌مدت و بلندمدت مشخص می‌شود.

*با افزایش نرخ سود سپرده‌ها نمی‌توان بازار ارز را کنترل کرد

وی با بیان اینکه افزایش نرخ سود سپرده‌ها تأثیر چندانی بر کاهش التهابات بازار ارز ندارد افزود: اگر از سال گذشته بانک مرکزی نرخ سود سپرده‌ها را افزایش داده بود، پول‌ها در حساب‌ها می‌ماند و به سمت بازار ارز هدایت نمی‌شد.
تجلی ادامه داد: با توجه به کاهش نرخ سود سپرده‌ها نقدینگی به سمت بازار بورس رفت و زمانی که این بازار بازدهی مناسبی نشان نداد، بازار ارز محل دیگری برای هدایت نقدینگی بود.
این کارشناس بانکی بیان کرد: نکته مهم‌تر اینکه بسیاری از شرکت‌ها وقتی احساس کرده‌اند ممکن است نرخ ارز افزایش یابد، اقدام به خرید ارز کردند تا خود را "هیج" کنند، بنابراین بخش عظیمی از این التهابات مربوط به هجینگ بوده است.

*هجینگ شرکت‌ها تاثیر‌گذارتر از واسطه‌ها است

وی خاطر نشان کرد: هجینگ مربوط به شرکت‌ها بوده و دلال‌ها سهم کمتری را در این التهابات دارند؛ به عنوان مثال وقتی شرکت واردات انجام می‌دهد اگر احساس کند که نرخ ارز افزایش می‌یابد پول خود را تبدیل به ارز می‌کند تا سرمایه خود را در برابر التهابات حفظ کند.
تجلی با بیان اینکه بانک مرکزی سیاست‌های ثابتی را اجر نمی‌کند، گفت: به دلیل عدم اطمینان از شرایط آینده فعالان اقتصادی احساس می‌کنند که بانک مرکزی نرخ ارز را به قیمت گذشته به او نمی‌فروشد و به همین دلیل برای خرید ارز وارد بازار می‌شود.

وی تصریح کرد: تقاضا بیشتر به سمت اسکناس دلار رفته است و با توجه به کمبود اسکناس دلار نرخ آن در بازار افزایش یافته اما در بازار رسمی نرخ دلار نرخ چندانی نداشته است.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: با توجه به اینکه منابع از مصارف ارزی بیشتر است نباید نگرانی از این بابت وجود داشته باشد اما انتظارات و تصورات در جامعه چیز دیگری است و بانک مرکزی در این زمینه مردم را به خوبی توجیه نکرده است.

*انتشار اوراق قرضه ارزی اسلامی راهکار موثر در کنترل بازار ارز

وی با تأکید بر اینکه در شرایط فعلی افزایش نرخ سود سپرده‌ها تأثیرگذار نخواهد بود، اظهار کرد: راهکار کنترل التهابات استفاده از اوراق قرضه ارزی است.
تجلی ادامه داد: در این شرایط بانک مرکزی اوراق قرضه ارزی اسلامی را منتشر می‌کند و با توجه به نرخ سود تعیین شده در زمان سررسید به خریدار دلار می‌دهد.
وی افزود: در این شرایط شرکت‌هایی که دغدغه هجینگ دارند منابع خود را هیج می‌کنند زیرا شرکت‌ها به دنبال سود از محل افزایش نرخ ارز نیستند و تنها قصد حفظ منابع خود را دارند.

به گفته وی افزایش نرخ سود سپرده برای کنترل بازار ارز یک بحث انحرافی است.
تجلی گفت: برای مردم عادی هم این اطمینان وجود خواهد داشت که در سررسید اوراق می‌توانند دلار دریافت کنند و دیگر دغدغه افزایش یا کاهش نرخ ارز وجود نخواهد داشت.


11 ژانویه 2012, 20:08
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست Re: افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی
عضو کمیسیون برنامه و بودجه درباره مصوبه دیشب افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی گفت:‌ آقای بهمنی رییس کل بانک مرکزی دو سه روز در محل کار خود حاضر نشد و به رییس جمهور پیشنهاد داده بود و شرط گذاشته بود که اگر نرخ سود بانکی واقعی نشود، نمی تواند بازار ارز را کنترل کند.

موسی الرضا ثروتی عضو کمیسیون برنامه بودجه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس، در مورد افزایش نرخ سود بانکی به بیش از ۲۰ درصد توسط شورای پول و اعتبار با توجه به لزوم جهاد اقتصادی و سرمایه‌گذاری در تولید و صنعت گفت: در شرایطی که نرخ تورم بیش از ۲۵ درصد است، بنابراین افزایش نرخ سود بانکی به ۲۰.۵ درصد کار درستی است.
عضو کمیسیون برنامه بودجه افزود: نرخ سود وقتی ۱۲ درصد نگه داشته شود، این باعث می شود چون نرخ تورم بالای ۲۰ درصد است، مردم پولهای خود را از بانکها بیرون کشیده و به سفته بازی جریان سکه و ارز می‌ پردازند که این خود مشکلات و مصیب برای کشور بوجود می آورد.
نماینده بجنورد، جاجرم، مانه و سملقان در مجلس یادآور شد: نرخ سود بانکی باید کاهش یابد و پولهای مردم در کار و تولید و سرمایه گذاری وارد شود، اما شرط اول این است که نرخ تورم کاهش پیدا کند.
ثروتی افزود: اگر تورم کاهش یافت، نرخ سود بانکی به تناسب آن هم باید کاهش یابد؛ اما در حال حاضر تورم ۲۵ درصد است و اگر نرخ سود بانکی ۲۰.۵ درصد شود، باعث می‌شود پولهای مردم در بانک‌ها جمع‌آوری شوند.
وی تاکید کرد: به نظر من مصوبه شورای پول و اعتبار کار عاقلانه‌ای است؛ ‌در کشورهای خارجی هم همواره نرخ سود بانکی یک درصد بیشتر از تورم است، چون وقتی مردم پولهای خود را به بانک سپردند، عملا یک درصد سود می‌گیرند و بقیه مربوط به افزایش تورم است.
ثروتی گفت: افزایش نرخ سود بانکی به دلیل این است که مردم پولهای سرگردان خود را روانه بازار سکه و ارز نکنند.

* قهر دو سه روزه بهمنی

عضو کمیسیون برنامه بودجه افزود: آقای بهمنی رییس کل بانک مرکزی دو سه روز در محل کار خود حاضر نشد و به رییس جمهور پیشنهاد داده بود و شرط گذاشته بود که اگر نرخ سود بانکی واقعی نشود، نمی تواند بازار ارز را کنترل کند.
وی افزود: افزایش نرخ سود بانکی با توجه به تورم بالا در شرایط کنونی به نظرم خوب ارزیابی می شود.
ثروتی در پاسخ به این پرسش که وقتی پولها در بانک قرار گیرد، باید مشکلات کسب و کار حل شود، تا بتواند به رونق تولید بیانجامد، گفت:‌ وقتی پول مردم در بانکها تجمع پیدا کرد، برای صنعت،‌ معدن،‌کشاورزی و خدمات، تسهیلات می دهد و این تسهیلات به تولید و اشتغال کمک می کند؛ البته باید موانع کسب و کار و سرمایه‌گذاری نیز بر طرف شود.


11 ژانویه 2012, 20:10
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست Re: افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی
با اعلام افزایش نرخ سود سپرده بانکی، سهام 10 بانک حاضر در بورس و چند بانک دیگر فرابورسی با رشد حداکثری قیمت و صف خرید چند میلیون سهمی و هجوم سهامداران برای خرید روبرو شد.
خبرگزاری فارس: هجوم سهامداران برای خرید سهام بانک‌ها

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، با تصمیم شب گذشته شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش نرخ سود سپرده های بانکی ، سهام 10 بانک بورسی و چند بانک فرابورسی با اقبال شدید بازار و هجوم سهامداران برای خرید مواجه شده و بار دیگر بورس و بازار سهام نقل محافل شد .

براساس این گزارش ، بررسی معاملات سهام بانک ها در همان دقایق اولیه معاملات امروز بورس نشان می دهد به رغم داد وستد بیش از 37 میلیون سهم بانک ملت آن هم با رشد 4 درصدی بهای سهام، این بانک دارای صف خرید بیش از 15 میلیون سهمی است. همچنین سهام بانک پاسارگاد هم که تا این لحظه با جابجایی بیش از 11 میلیون سهم روبرو شده ، دارای صف خرید 9.5 میلیون سهمی است.

علاوه براین نماد بانک صادرات در شرایطی به دلیل اعمال افزایش سرمایه از 6 دی تا به امروز بسته است که هر چند تاکنون کمتر از 200 هزار سهم بانک تجارت معامله شده که این بانک مشمول اصل 44 هم با صف خرید بیش از 11 میلیون سهمی روبرو شده است. سهام بانک های پارسیان ، کارآفرین ، سینا ، اقتصاد نوین، ایران زمین و پست بانک هم با معامله تعدادی ازسهام ، دارای صف خرید بیش از یک و تا 6 میلیون سهمی هستند. این وضعیت برای بانک های فرابورسی هم مانند بانک سرمایه و دی هم مشاهده می شود.

به گزارش فارس، صنعت بانکداری با حضور 10 بانک بورسی در مجموع بیش از 105 میلیارد برگ سهم داشته و با برخورداری از 221 هزار سهامدار، ششمین صنعت پرجمعیت بورسی بشمار می رود. همچین این صنعت با برخورداری از ارزش روز بیش از 23.7 هزار میلیارد تومانی ، حدود 20 درصد از ارزش روز بازار سهام 124 هزار میلیارد تومانی را تشکیل داده است. میانگین نسبت قیمت به درآمد سهام این گروه هم 5.6 مرتبه است.
به گزارش فارس، با تصویب شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های بانکی از هفته آینده به بیش از ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.


11 ژانویه 2012, 20:14
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست Re: افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی
مهمترین تصمیم اقتصادی سال یعنی افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی توسط شورای پول و اعتبار به پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی در غیاب اعضای اصلی شورا گرفته شد؛ تصمیمی که احتمالا با واکنش رئیس جمهور مواجه خواهد شد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که در بسته پولی سال 90 نرخ سود سپرده بانکی کاهش یافت. با اتخاذ این تصمیم، مردم سپرده های خود را از بانکها بیرون کشیدند و به بازار سکه که بازاری پرسود است، هدایت کردند، این امر نرخها را در بازار سکه افزایش داد و منجر به ایجاد یک بازار سوداگری شد، این اتفاقات رئیس کل را بر آن داشت که برای اولین بار طرح افزایش نرخ سود بانکی را به شورای پول و اعتبار ببرد.

شورای پول و اعتبار با تصمیم بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود بانکی مخالفت کرد، اما نقدینگی سرگردان و پول‌هایی که مردم از بانکها خارج کرده بودند هر بار از یکی از بازارهای پرسود سر درمی آورد، این بار نوبت بازار ارز بود، از آنجا که دلار یکی از بازارهای جذاب و پر سود بود، مردم سرمایه های خود را به این بازار هدایت کردند، این اتفاق بازار ارز را آشفته کرد.

این اتفاق بار دیگر باعث شد که رئیس کل مجددا طرح افزایش نرخ سود بانکی را به عنوان پیشنهاد بانک مرکزی برای جلوگیری از آشفتگی های بازار سکه و ارز به شورای پول و اعتبار ببرد، اما این بار هم با مخالفت اعضای شورا به ویژه اعضای اصلی مواجه شد.

در این میان، نقدینگی سرگردان که با پرداخت یارانه های نقدی هم همراه شده است، بار دیگر از بازار سکه و بازار ارز سر درآورد و باعث افزایش نرخ سکه و دلار به بالاترین حد خود طی سالهای اخیر شد، این اوضاع رئیس کل را بر آن داشت که برای سومین بار طرح افزایش نرخ سود بانکی را در غیاب اعضای اصلی شورای پول و اعتبار و زمانی که شایعه استعفای وی داغ تر از همیشه شده است، به شورا پیشنهاد کند.

شورای پول و اعتبار هم این بار تصمیم رئیس کل را پذیرفت، گویی بالاخره بازار آشفته سکه و دلار شورای پول و اعتبار را بر آن داشت که با درخواست بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم موافقت کند.

مصوبه شورای پول و اعتبار و نظر رئیس جمهور

تصمیم مهم شورای پول و اعتبار در حالی در ساختمان شیشه ای لاجوردی بانک مرکزی اتخاذ شد که این مصوبه باید به تائید رئیس جمهور برسد. پیش از این نیز یکبار در سال 86 که شورای پول و اعتبار افزایش نرخ سود بانکی را به تصویب رسانده بود، رئیس جمهور با مصوبه شورا مخالفت کرد.

بر این اساس، این احتمال که رئیس جمهور در مقابل شورای پول و اعتبار و تصمیم مهم آن قرار گیرد، وجود دارد، زیرا تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار که قطعا منجر به افزایش نرخ سود بانکی خواهد شد، با سیاست‌های رئیس جمهور مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی تطابق ندارد.

در روزهای اخیر شایعه استعفای بهمنی داغ تر شده است. برخی اظهارنظرهای غیر رسمی حاکی از آن است که بهمنی در انتظار بازگشت رئیس جمهور از آمریکای لاتین است تا تکلیف خود را روشن کند.

بهمنی که هر بار موافق و همگام با تصمیمات شورای پول و اعتبار و دولت بود، این بار با همراهی شورای پول و اعتبار به نحوی تصمیم گیری کرده است که استقلال بانک مرکزی را به رخ منتقدان بکشد.

در روزهای اخیر رئیس کل بانک مرکزی تصمیمات مهم دیگری هم گرفته است. بانک مرکزی روز گذشته خطاب به موسسات مالی و اعتباری در آستانه تاسیس هشدار داد در صورتی که ظرف مدت 5 روز آینده نسبت به توقف کارهای غیرقانونی خود اقدام نکنند، ضمن به تعلیق در‌آوردن فرآیند صدور مجوز موسسه، اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل آنها ‌را به جرم اخلال در نظام پولی به ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی معرفی خواهد کرد.

به هرحال، با تحولات و اقدامات اخیر محمود بهمنی در بانک مرکزی، به نظر می رسد وی در ریاست این بانک به آخر خط رسیده است؛ اگرچه تصمیم شورای پول و اعتبار برای افزایش نرخ سود سپرده بانکی به احتمال زیاد بازار سکه و ارز را ساماندهی و باعث جمع آوری نقدینگی خواهد شد.


12 ژانویه 2012, 13:04
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست Re: افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی
یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد:

اثر افزایش نرخ سود بانکی بر روی بازار سکه/ احتمال به هم ریختن نظم بازار پولی

خبرگزاری فارس: یک کارشناس اقتصادی با تشریح اثر افزایش نرخ سود بانکی بر روی بازار سکه و اقتصاد کشور گفت: افزایش نرخ سود بانکی ممکن است نظم بازار پول را به هم بریزد ولی با راه‌اندازی بازار آتی سکه و ارز و عرضه بانک مرکزی در بورس می‌توان مانع این اتفاق شد.
خبرگزاری فارس: اثر افزایش نرخ سود بانکی بر روی بازار سکه/ احتمال به هم ریختن نظم بازار پولی

فرزان سهرابی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در خصوص اثر افزایش نرخ سود بانکی بر روی بازار سکه و دلار اظهار داشت: این اقدام بر روی بازار سکه اثر می‌گذارد و سرمایه‌ها را به سمت بانکها سوق می‌دهد. زیرا یکی از دلایل وضعیت فعلی بازار سکه و ارز پائین آوردن نرخ سود بانکی بود.
وی با اشاره به اینکه در اصل کاهش نرخ بهره از نظر اقتصادی کار درستی است ولی وضعیت اقتصاد ایران با سایر کشورها متفاوت است گفت: اگر بخواهیم دلیل ورود حجم سرمایه‌های سرگردان به بازار پول و سرمایه را بررسی و آسیب‌شناسی کنیم می‌توان به نرخ پائین سود بانکی اشاره کرد و این وضعیت باعث شد مردم سرمایه‌های خود را از بانکها خارج و به دنبال سودآوری بالاتر وارد بازار سکه کنند و همین مسئله موجب نوسان در بازار می‌شود.
این کارشناس اقتصادی افزود: اگر تا دو سال آینده دلار 2 هزار تومان باشد بیکاری از بین می‌رود زیرا قدرت رقابت کالاهای داخل با بازار جهانی افزایش می‌یابد. همچنین سیاست کاهش نرخ سود بانکی و کم کردن ارزش پول ملی باعث شد صادرات بیشتر شود ولی به دلیل اینکه سیستم واردات در کشور ما بصورت باندبازی و زیرزمینی است، تنها برخی از افراد خاص از قبال آن سود برده‌اند.
سهرابی در خصوص اثر افزایش نرخ سود بانکی بر روی بازار آتی سکه خاطرنشان کرد: نخستین اثری که این خبر در همان روز نخست بر روی بازار آتی سکه گذاشت شوکی بود که به بازار وارد شد و تا دقایقی خریداران از خرید خودداری کردند ولی در ادامه ساعت معاملات به روند عادی خود بازگشت.
وی گفت: برای مشتریان خرید سکه دی‌ماه به دلیل پائین بودن قیمت آتی آن نسبت به بازار نقد به صرفه‌تر بود صف خرید ایجاد شد و در نتیجه این صف خرید به سکه‌های اسفند، اردیبهشت و تیرماه نیز سرایت کرد. روند روزهای آینده بازار آتی سکه بستگی به تصمیم رئیس جمهور در خصوص افزایش نرخ سود بانکی دارد و در صورت تایید قیمت سکه با کاهش روبرو می‌شود.
این کارشناس اقتصادی در خصوص مقطعی بودن یا نبودن اثر افزایش نرخ سود بانکی بر روی قیمت سکه تصریح کرد: این مسئله بستگی به این دارد که این نرخ برای بلندمدت باشد یا کوتاه‌مدت و یا اینکه تا کی این روند ادامه داشته باشد و اگر این اقدام سرمایه‌گذاران را راضی کند سرمایه‌ها از بازار سکه و دلار خارج می‌شود.
وی درباره اثر این اقدام بر روی نرخ دلار گفت: همانطور که خروج سرمایه‌های مردم از بانکها به بازار سکه بر روی قیمت این کالا و بازار پول اثر گذاشت اما نکته مهم این است که نرخ دلار بر روی تصمیمات اقتصادی کشور اثر می‌گذارد ولی باید اشاره کنم که افزایش نرخ سود بانکی سرعت بازسازی اقتصادی را کند می‌کند.
سهرابی با تاکید بر اینکه در این اقدام نباید نگران به هم ریخته شدن نظم بازار پولی نیز بود بیان کرد: بالا بردن نرخ سود بانکی به نوعی پاک کردن صورت مسئله است و باید با این اقدام بازار آتی سکه و ارز در بورس راه‌اندازی شود و بانک مرکزی اقدام به عرضه در این بازار کند و در این شرایط است که از احتمال به هم ریخته شدن نظم بازار پولی جلوگیری می‌شود.
وی در پایان با بیان اینکه در بازار آتی قوانین و مقررات حداکثر نوسان و حداکثر موقعیت خرید برای هر مشتری وجود دارد گفت: در بازار نقد هر فردی به هر میزانی که پول داشته باشد می‌تواند هر قدر که می‌خواهد سکه خریداری کند اما در بازار آتی هر فرد در ماه بیش از 100 قرارداد 10 تایی سکه نمی‌تواند معامله کند.


14 ژانویه 2012, 16:21
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست Re: افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی
معاون اقتصادی معاون اول رئیس جمهور از برداشت اشتباه رسانه‌ها خبر داد:
افزایش سود ‌بانکی مطرح نیست/مصوبه شورا افزایش سود عقود مشارکت است

خبرگزاری فارس: معاون اقتصادی معاون اول رئیس جمهور برداشت رسانه‌ها را از مصوبه شورای پول و اعتبار درباره افزایش نرخ سود بانکی اشتباه خواند و گفت: فعلا چارچوب مصوبه شورای پول و اعتبار مشخص نیست، اصلا موضوع افزایش نرخ سود سپرده در این شورا مطرح نشده بلکه مصوبه در خصوص نرخ سود عقود مشارکتی بوده است.
خبرگزاری فارس: افزایش سود ‌بانکی مطرح نیست/مصوبه شورا افزایش سود عقود مشارکت است

علی آقا محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درخصوص افزایش نرخ سود سپرده‌‌های بانکی اظهار داشت: فعلا چارچوب مصوبه شورای پول و اعتبار مشخص نیست و اصلا موضوع افزایش نرخ سود سپرده در این شورا نشده بلکه مصوبه درخصوص نرخ سود عقود مشارکتی بوده و اینکه آیا می‌شود حداکثر نرخ سود عقود مشارکت را افزایش داد و این موضوع مباحث فقهی هم دارد.

معاون اقتصادی معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: باید چارچوب‌های مصوبه مشخص شود و آنچه در رسانه‌ها مطرح شده با مباحث مطروحه در شورای پول و اعتبار تفاوت دارد؛ در شورا حداکثر نرخ سود عقود مشارکتی مورد بحث قرار گرفته اما در این عقود نمی‌توان حداکثر نرخ سود را تعیین کرد زیرا اگر طرح اقتصادی سود بیشتری داشته باشد باید پرداخت شود.

آقا محمدی در مورد لایحه بودجه و کلیات آن گفت: لایحه بودجه آماده شده و به مجلس ارسال خواهد شد و امیدواریم با توجه به در پیش بودن انتخابات برای تصویب آن با دولت همکاری کند.

وی در پاسخ به این سؤال که بودجه امسال انقباضی است یا انبساطی، بیان کرد: دولت سعی کرده در حد درآمدهای پیش‌بینی شده و به صورت متعادل بودجه را تدوین کند و به شکل استقراضی نخواهد بود.

*اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال جاری

آقا محمدی درباره اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز گفت:دولت چارچوب اجرایی قانون هدفمندی یارانه‌ها را در قالب مصوبه از مجلس اخذ کرده و برنامه‌های اجرایی را به گونه‌ای انجام می‌دهد که با قانون انطباق داشته باشد.
وی افزود: به زودی گام بعدی هدفمند‌ی یارانه‌ها که جزو وظایف دولت است برداشته و حقوق مردم به آنها پرداخت خواهد شد.

معاون اقتصادی معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که در این صورت سال جاری فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرایی خواهد شد، گفت: ان‌شاءلله.

آقا محمدی در پاسخ به این سؤال که آیا اصلاح قیمت‌ها در سطح 20 درصد انجام می‌شود، بیان کرد: دولت خلاف قانون انجام نمی‌دهد و مطابق قانون فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها امسال اجرایی خواهد شد.


16 ژانویه 2012, 15:47
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست Re: افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی
خبرگزاری فارس: سود سپرده 21درصد اثرات کاهش ارزش پول را خنثی می‌کند

عادل پیغامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه در اقتصاد باید با نرخ‌های واقعی سیاست‌گذاری کرد، اظهارکرد: هم‌‌اکنون نرخ سود بانکی برای سپرده‌های کوتاه‌مدت و بلند مدت منفی است و در این شرایط اقتصاد به سمت تورم فزاینده می‌رود به همین دلیل اگر نرخ سود بانکی واقعی صفر و یا کمتر از صفر در نظر گرفته شود به کنترل تورم کمک می‌کند.
وی افزود: وقتی نرخ تورم 20 درصد و نرخ سود سپرده 21 درصد باشد به این معنی است که نرخ سود واقعی یک درصد است و در این شرایط نرخ سود از منفی بودن خارج می‌شود و این قطعا در کنترل تورم و ایجاد آرامش نسبی به بازار ارز موثر است.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به تصویب نرخ‌های سپرده در شورای پول و اعتبار در ابتدای سال، گفت: در آن زمان که شورای پول و اعتبار با تصمیم غیر کارشناسی سود بانکی را به شکل دستوری کاهش داد و به مولفه‌های اقتصادی توجه نکرد مخالف بودم اما نکته مهم در این است که التهابات مربوط به بازار ارز و تورم با این کار ایجاد نشده و با اصلاح آن هم به طور کامل این مشکل برطرف نمی‌شود.

*اصلاح نرخ سود سپرده از التهاب بازار ارز و تورم می‌کاهد

پیغامی تصریح کرد: دولت باید در موارد دیگری هم در سیاست‌های خود تجدید نظر کند تا شرایط تورمی که اقتصاد ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کند از بین برود البته افزایش نرخ سود سپرده از التهابات بازار ارز و تورم می‌کاهد و به نظر می‌رسد درخواست رئیس کل بانک مرکزی در این زمینه معقول است.

به گفته وی، این اقدام مسکٌن است و اگر کار به همین نحو ادامه یابد و تورم به 25 درصد برسد باز هم نرخ سود منفی می‌شود و در صورتی که برای کنترل آن تنها از ابزار نرخ سود سپرده استفاده شود نرخ سود به طور دائم باید افزایش یابد و این همان راهی بود که ترکیه در چند سال گذشته انجام داد و شکست خورد.

*افزایش نرخ سود سپرده حلال همه مشکلات نیست

این اقتصاددان با بیان اینکه افزایش نرخ سود سپرده الزاما حلال همه مشکلات در این بخش نیست، بیان کرد: تورم علل و ریشه‌هایی دارد که باید آنها را مورد توجه قرار داد، زیرا علت تورم تنها افزایش نقدینگی نیست و افزایش نقدینگی معلول تورم است و از طرف دیگر اقتصاد ایران به لحاظ هزینه‌های مبادلاتی و فشارهای داخلی و خارجی و بهره‌وری مشکلاتی دارد که بر بروز تورم تاثیرگذار است.

وی افزود: اینکه گفته می‌شود افزایش حجم پول تورم را در پی خواهد داشت به دلیل نگاه خطی به پدیده‌های اقتصادی است و همواره نقدینگی در کنار عوامل دیگر موجب ایجاد تورم در اقتصاد می‌شود.

پیغامی در پاسخ به این سوال بر چه اساسی می‌توان این فرضیه را بیان کرد که نقدینگی معلول تورم است، گفت: براساس تئوری‌های پول دورن‌زا که در اقتصادهایی که بانک حضور دارد و رابطه بین پول و پایه فلزی قطع است و اقتصاد با پدیده اعتبار مواجه است که اکثر کشورهای دنیا از جمله ایران اینگونه هستند.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی بانک مرکزی نمی‌تواند نقدینگی را کاهش یا افزایش دهد بلکه تنها می‌تواند آن را مدیریت کند زیرا با توجه به اینکه پول درونزا مکانیزم پویایی دارد امکان کنترل آن وجود ندارد.

*با اجرای مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود واقعی سپرده‌ها صفر می‌شود

خبرنگار فارس پرسید: برخی کارشناسان معتقدند که افزایش نرخ سود سپرده موجب افزایش نرخ سود تسهیلات و به تبع آن افزایش هزینه تولید خواهد شد و در این شرایط تولیدکننده اگر کارخانه خود را تعطیل کند و سرمایه خود را در بانک سپرده‌گذاری کند سود بیشتر و بدون ریسک را به دست می‌آورد. این موجب افزایش هزینه تولید و تعطیلی برخی کارخانجات نخواهد شد؟

وی پاسخ داد: نرخ سود سپرده مصوب شواری پول و اعتبار تنها یک درصد بیشتر از نرخ تورم است و درصورتی که کارخانه‌ای کمتر از نرخ تورم سوددهی داشته باشد خود به خود تعطیل خواهد شد و اگر حاشیه سود بیشتر از نرخ تورم بود، می‌توانند به حیات خود ادامه دهند.
پیغامی بیان کرد: اما با توجه به اینکه معمولا سود واردات و صادرات بیشتر از تولید است به تدریج برخی تولیدکنندگانی که سوددهی کمی دارند به سمت فعالیت‌های واسطه‌ای می‌روند.

*اگر سود سپرده افزایش نیابد سرمایه‌ها به سمت بخش‌های غیر مولد می‌رود

این استاد دانشگاه امام صادق با بیان اینکه افزایش نرخ سود سپرده توسط بانک مرکزی تنها نرخ سود واقعی را صفر کرده است، گفت: بانک مرکزی سود منفی را به صفر رسانده و در این شرایط تولیدکنندگانی که کمتر از نرخ تورم بازدهی داشته باشند سرمایه خود را در بانک می‌گذارند و در صورتی که نرخ سود سپرده افزایش نیابد مطمئنا منابع خود را در سایر بازارها مانند ارز و سکه و یا واردات خواهند کرد.

وی تاکبد کرد: سپرده‌گذار می‌خواهد قدرت خرید پول خود را حفظ کند و این خواسته از لحاظ اقتصادی و حتی شرعی اشکالی ندارد؛ در صورتی که بانک تورم را پوشش ندهد، چه دلیلی برای سپرده‌گذاری در بانک وجود خواهد داشت.


16 ژانویه 2012, 15:52
مشخصات شخصی

عضو: 02 آگوست 2011, 19:53
پست ها: 113
پست Re: افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی
در حالی که تمام کارشناسان اقتصادی کشور از افزایش نرخ سود بانکی به عنوان راهی برای برون رفت از وضعیت اقتصادی حاضر استقبال کرده بودند ، امروز معاون اقتصادی معاون اول رئیس جمهور طرح افزایش سود بانکی را منتفی دانست و گفت: موضوع افزایش نرخ سود سپرده اصلاً در شورای پول و اعتبار مطرح نشده است!

علی آقا محمدی که با خبرگزاری فارس گفت و گو کرده ، در سخنانی عجیب و یک هفته بعد از اعلام خبر تصویب افزایش سود بانکی ، رسانه ها را مقصر دانست که برداشت اشتباه کرده اند و گفت: فعلا چارچوب مصوبه شورای پول و اعتبار مشخص نیست و اصلا موضوع افزایش نرخ سود سپرده در این شورا نشده بلکه مصوبه درخصوص نرخ سود عقود مشارکتی بوده و اینکه آیا می‌شود حداکثر نرخ سود عقود مشارکت را افزایش داد و این موضوع مباحث فقهی هم دارد.

معاون اقتصادی معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: باید چارچوب‌های مصوبه مشخص شود و آنچه در رسانه‌ها مطرح شده با مباحث مطروحه در شورای پول و اعتبار تفاوت دارد؛ در شورا حداکثر نرخ سود عقود مشارکتی مورد بحث قرار گرفته اما در این عقود نمی‌توان حداکثر نرخ سود را تعیین کرد زیرا اگر طرح اقتصادی سود بیشتری داشته باشد باید پرداخت شود.

این در حالی است خبر افزایش نرخ سود بانکی به 21 درصد، نه بر اساس برداشت رسانه ها که طبق اعلام صریح عضو ناظر شورای پول و اعتبار منتشر شد و یک هفته نیز از اعلام ان گذشت بی آن که بانک مرکزی موضوع را تکذیب کند.
حتی در هنگام اعلام این خبر مصوبه ، مطرح شد که محمود بهمنی ، رئیس کل بانک مرکزی اصرار داشته که برای کنترل بازار ارز و طلا باید نرخ سود بانکی افزایش یابد و الا او کناره گیری خواهد کرد.

محمود احمدی نژاد ، رئیس جمهور از طراحان و حامیان پر و پا قرص کاهش نرخ سود بانکی است و خبر مصوبه افزایش نرخ سود بانکی هنگامی اعلام شد که وی در سفر آمریکای جنوبی به سر می برد. در همان زمان گمانه زنی هایی مطرح بود مبنی بر این که احتمال دارد احمدی نژاد بعد از بازگشت از سفر این مصوبه را رد کند که سخنان معاون اقتصادی محمد رضا رحیمی یک هفته بعد از اعلام افزایش نرخ سود بانکی و تنها 2 روز بعد از بازگشت احمدی نژاد از سفر آمریکای لاتین ، این احتمال را تقویت می کند ؛ خاصه این که این موضوع نه توسط بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار که توسط معاون اقتصادی معاون اول احمدی نژاد اعلام می شود.


16 ژانویه 2012, 20:45
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست Re: افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی
گویا، ماجرای مصوبه جنجالی هفته گذشته شورای پول و اعتبار پایانی ندارد. بهمنی که تنها راه اصلاح کار و تنها راه ماندن خود را افزایش نرخ سود سپرده‌ها می‌داند، دم از رفتن می‌زند.

به گزارش «تابناک»، تصویب افزایش سود سپرده‌های بانکی به بیش از 21 درصد هفته گذشته تنها چند روز، آبی روی آتش نگرانی‌های بازار بود و با تکذیب آقا محمدی، معاون اقتصادی معاون اول رییس جمهور دوباره التهاب به بازار بازگشت و در این روز‌ها، نرخ سکه و طلا پشت سر هم رکورد می‌زند.

اما دامنه جنجال‌آفرینی این مصوبه و آن تکذیبیه، تنها در عرصه بازار نبوده که عرصه مدیریت کلان کشور را نیز در نوردیده است؛ هرچند از همان آغاز، شایعات لغو مصوبه پس از بازگشت احمدی نژاد از سفر رایج شد، به ظاهر چندان هم این سخنان شایعه نبوده‌اند.

محمود احمدی‌نژاد، ریاست جمهوری از سال 1384 تا کنون، همواره با کارهایی که به افزایش نرخ سود سپرده‌ها و یا نرخ سود تسهیلات پرداختی بانک‌ها به مردم منجر شود، مخالفت کرده است و از این روست که کارشناسان پیش‌بینی به سرانجام نرسیدن این مصوبه شورای پول و اعتبار را نیز دارند.
بنا بر این گزارش، مصوبه در غیاب احمدی‌نژاد که رییس شورای پول و اعتبار نیز هست، به تصویب رسیده و کمتر کسی می‌داند، این مسأله با هماهنگی او بوده و یا در این تصویب از غیبت احمدی نژاد استفاده شده است!

در هر صورت، رییس‌جمهور از هنگام بازگشت به ایران در این زمینه سکوت کرده و بهمنی تأکید دارد که برای اجرای مصوبه، منتظر دستور دولتیم. این در حالی است که قادری، نماینده مجلس، مصر است که مصوبه رسمی و قانونی است و بانک‌ها باید نسبت به افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی مردم، به بیش از 21 درصد اقدام کنند.

کارشناسان بر این باورند، این مصوبه که فعلا بیشتر نام معلقه بر آن صدق می‌کند، می‌تواند حجم نقدینگی را کاهش دهد و موجب هدایت سرمایه‌های سرگردان به بانک‌ها شود.

قادری همچنین تأکید می‌کند: مصوبه شورای عالی پول و اعتبار لازم‌الاجراست و نیاز به ابلاغ و امضای هیچ کس ندارد.

بنابراین، باید پرسید، هنگامی که قانونا این مصوبه لازم‌الاجراست و البته بهمنی خود از حامیان و بانیان اصلی تصویب آن بوده، دیگر این تردید بانک مرکزی برای چیست و چرا بهمنی منتظر نظر دولت است؟

بهمنی که این روز‌ها معلوم نیست از چه رو بسیار در فشار است، در پاسخ به خبرنگاران درباره تکلیف این مصوبه، تنها به جملاتی چون: «اجازه بدهید که پروسه‌اش گذرانده شود؛‌ من را این روزها زیر فشار نگذارید، ‌ما منتظر نظر دولت هستیم» یا: «به خدا اگر الآن یکی بگوید برو من دستش را می‌بوسم»، بسنده کرده است.


19 ژانویه 2012, 11:47
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 14 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 4 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Microrayaneh

هر گونه کپی برداری ممنوع بوده و تمام حقوق برای سایت بورس آتی محفوظ است
استفاده و نقل از مباحث سایت بورس آتی فقط با ذکر منبع به همراه لینک سایت بورس آتی، مجاز است
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست