بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
تاریخ امروز 19 آوریل 2014, 08:15

قوانین تالارهای گفتگو


درج لینک ، نوشتن مطالب تبلیغی و عدم رعایت قوانین سایت، موجب حدف نام کاربری خواهد شد.
تالارهای گفتگو صرفا محلی برای تبادل نظر بین کاربران است و بدیهی است نظرات ممکن است کاملا نادرست باشد. سایت هیچ فردی را برای پاسخ گویی به سوالات کاربران تعیین نکرده است.
ایجاد تاپیک تکراری ممنوع است.پاسخ به موضوع  [ 43 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5  بعدی
 پیش فروش سکه طلا در شعب بانک ملی 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست پیش فروش سکه طلا در شعب بانک ملی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: به منظور رفاه حال متقاضیان خرید مسکوک طلا و در راستای توزیع عادلانه آن بین اقشار مختلف جامعه، این بانک اقدام به پیش‌فروش مسکوک طلا بدون هیچ‌گونه محدودیت از تاریخ 29/9/1390 تا اطلاع ثانوی از طریق تمامی شعب بانک ملی ایران در سراسر کشور می‌ کند.

بدیهی است از تاریخ یادشده، فروش نقدی سکه طلا از طریق شعب منتخب بانک ملی که موجب بروز مشکلاتی در نحوه توزیع آن شده بود، متوقف و فروش نقدی مسکوک و شمش طلا صرفاً از طریق بانک کارگشایی به روش معمول انجام می‌پذیرد.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی هفته گذشته اعلام کرده بود: بانک مرکزی پیش فروش سکه به زودی آغاز خواهد کرد.

گزارش مهر نشان می دهد: پیش فروش سکه تمام بهار آزادی با قیمت 546 هزار تومان - بدون محاسبه مالیات بر ارزش افزوده- از فردا سه شنبه آغاز می‌شود، ضمن اینکه تحویل این سکه‌ها چهار ماه پس از تقاضای مشتری خواهد بود.

متقاضیان با ارائه کارت ملی به شعب بانک ملی در سراسر کشور می توانند بدون محدودیت اقدام به پیش خرید سکه تمام بهار آزادی کنند. البته بانک کارگشایی عرضه انواع سکه چون تمام، نیم، ربع و گرمی سکه و شمش طلا را در دو نوبت ادامه خواهد داشت.


19 دسامبر 2011, 20:33
مشخصات شخصی

عضو: 06 اکتبر 2011, 19:55
پست ها: 30
پست Re: پیش فروش سکه طلا در شعب بانک ملی
پيش فروش سكه در تمامي شعب بانك ملي ايران

بر اساس برنامه جديد بانك مركزي، از روز سه شنبه 29 آذرماه پيش فروش سكه تمام بهار آزادي منقوش به تصوير حضرت امام خميني (ره) به صورت نامحدود در تمامي شعب بانك ملي ايران آغاز مي شود.

هموطنان مي توانند با مراجعه به هر يك از شعب اين بانك و با ارائه اصل و تصوير كارت ملي خود، اقدام به پيش خريد سكه تمام بهار آزادي كنند.
بر اساس اعلام بانك مركزي، قيمت هر قطعه سكه بدون احتساب ماليات بر ارزش افزوده معادل 5 ميليون و 460 هزار ريال تعيين شده و در عين حال ماليات بر ارزش افزوده آن نيز در روز واگذاري از مشتريان دريافت مي گردد.
سكه طلاي پيش فروش شده حداكثر 4 ماه پس از ثبت نام و به تدريج بر اساس اولويت تاريخ ثبت نام از طريق همان شعبه اي كه پيش فروش توسط آن صورت پذيرفته است، تحويل فرد متقاضي خواهد شد.
لازم به ذكر است استرداد اصل پيش پرداخت قبل از موعد تحويل مسكوك طلا در صورت تقاضاي مشتري امكان پذير است و درصورت مراجعه مشتري به شعب پيش از موعد مقرر- زمان تحويل سكه- بانك مركزي صرفاً استرداد اصل پيش پرداخت مشتري را تعهد مي كند.
همچنين مشترياني كه اقدام به پيش خريد مسكوك طلا كرده اند، حداكثر تا 2ماه پس از موعد تحويل فرصت دارند جهت دريافت مسكوك طلاي خود به شعبه مربوطه مراجعه كنند و در صورت مراجعه پس از مهلت مقرر لازم است پس از طي مراحل اداري، هزينه هاي نگهداري و حفظ اشياي گران بهاي اماني را جهت واريز به حساب بانك مركزي پرداخت كنند.
بر اساس اعلام بانك مركزي از روز سه شنبه فروش نقدي مسكوك طلا در شعب منتخب بانك ملي ايران متوقف مي شود و فروش نقدي صرفاً از طريق بانك كارگشايي به شيوه معمول- حراج- انجام مي پذيرد.


20 دسامبر 2011, 20:20
مشخصات شخصی

عضو: 06 اکتبر 2011, 19:55
پست ها: 30
پست Re: پیش فروش سکه طلا در شعب بانک ملی
با برچیده شدن بساط صف‌های خرید سکه نقدی از پشت در شعب سکه فروش بانک ملی، پیش‌فروش سکه برای تحویل 4 ماهه آتی از روز 29 آذر آغاز شد. گزارش‌های میدانی از شعب بانک ملی نشان مي‌دهد که برخلاف انتظار، استقبال چندانی از این طرح صورت نگرفته و مسوولان بانک ملی نیز تاکنون آماری از این پیش فروش اعلام نکرده‌اند.

با برچیده شدن بساط صف‌های خرید سکه نقدی از پشت در شعب سکه فروش بانک ملی، پیش‌فروش سکه برای تحویل 4 ماهه آتی از روز 29 آذر آغاز شد.
در این میان برخلاف آنچه که ابتدا از سوي برخي منابع اعلام شد پیش فروش سکه در بانک مرکزی اعلام کردند، بانک ملی نه تنها وجه تضمین 20 درصدی را به هنگام ثبت نام رعایت نکرد، بلکه تمام مبلغ 546 هزار تومان به ازای پیش فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی را به طور یکجا دریافت کرد که به نظر مي‌رسد با رویه جاری پیش فروش قدری منافات دارد. بر اساس اطلاعات به دست آمده کمیته تدوین‌کننده در ساعات قبل از اعلام دستورالعمل، میزان وجه‌الضمان 20 درصدی را ابتدا تا 50 درصد و سپس با انگیزه کاهش دادن قدرت خرید متقاضیان تا 100 درصد بالا برد.

با گذشت 2 روز از آغاز این طرح قیمت سکه در بازار آزاد تقریبا 20 هزار تومان افزایش داشته که عمدتا به دلیل افزایش قیمت دلار در بازار داخلی بوده است. اين ميزان البته تا غروب ديروز مجددا كاهش يافت.


با نگاهی به مفاد قرارداد و دستورالعمل پیش فروش سکه، تنها مزیت این روش برای مشتریان این است که در صورت ارزان شدن قیمت سکه در بازار آزاد نسبت به قیمت 546 هزار تومانی ثبت نام شده به علاوه حداقل 25 هزار تومان مالیات بر ارزش افزوده تا 4 ماه آینده، مشتری مي‌تواند با دریافت اصل مبلغ ثبت نامی از زیان بگریزد.

در مقابل به گفته کارشناسان، بانک مرکزی با وضع شرایطی که علی‌الظاهر مطلوب متقاضیان نیست، تقاضای خرید سکه را به سوی بازار ارز سوق داده است.

از جمله موارد مقرر در این قرارداد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
_ با توجه به اینکه کل مبلغ قرارداد منهای مالیات بر ارزش افزوده ( که رقم چندانی نسبت به کل مبلغ نیست) از مشتری دریافت مي‌شود، این روش نامی جز پیش فروش نقدی نخواهد داشت.
_ ثبت نام کننده سکه در قالب این قرارداد حق انتقال را ندارد.
_ شرایط حاکم بر قرارداد منعقده شرایط حساب جاری بوده در مدت خواب سرمایه سودی به آن تعلق نمي‌گیرد. بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی در صورت مراجعه مشتری به بانک تا قبل از سررسید بانک تنها استرداد اصل پیش پرداخت را تعهد مي‌کند.
با توجه به اینکه قیمت 546 هزار تومانی سکه به علاوه تقریبا 25 هزارتومان مالیات قابل تصور تا 4 ماه دیگر، قیمت تمام شده سکه برای خریداران تقریبا 570 هزار تومان خواهد بود، در صورتی که قیمت سکه در بازار آتی برای تحویل در اردیبهشت ماه 690 هزار تومان اعلام شده است، انتظار مي‌رود مردم سود قابل توجهی از این شرایط ببرند. اما به گفته کارشناسان در صورت تحویل فیزیکی سکه در آن زمان و با سرازیر شدن سکه‌ها به بازار امکان کاهش همزمان قیمت در بازار نقدی نیز وجود خواهد داشت که معادلات را قدری برهم مي‌زند.

در همین حال، باتوجه به اینکه به ازای هر یک میلیون سکه بانک مرکزی مي‌تواند حداقل 550 میلیارد تومان نقدینگی جذب کند، اگر میزان ثبت نام تا 3 میلیون سکه افزایش یابد، بانک مرکزی می‌تواند تا 1650 میلیارد تومان از نقدینگی فعال در بازار سکه را جذب کند و همزمان بازار آتی سکه را برای 4 ماه آینده مدیریت کند.

در این میان گفته شده که بالا رفتن قیمت طلا در بازار‌های جهانی مي‌تواند انتظارات بانک مرکزی را در کنترل بازار سکه بر هم بزند. فارغ از این شرایط، برخی اظهار نظر‌ها راجع به امکان تحویل به موقع سکه توسط بانک مرکزی قابل توجه است. برخی مشکلات به وجود آمده در ماه‌های اخیر نشان مي‌دهد که شبکه بانکی با به وجود آمدن شرایط جدید حلقه معامله را به نفع خود تنگ‌تر مي‌کند.
در ماه‌های اخیر کسانی که سکه‌های طلایی یادبود بانک ملی را پیش خرید کرده بودند، در هنگام تحویل سکه که اغلب با تاخیر همراه بود مجبور به پرداخت مبالغ زیاد تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده شدند. این در حالی است که در زمان ثبت نام اسمی از مالیات بر ارزش افزوده سکه در قرارداد‌های منعقده نبود. از آنجایی که دریافت مالیات بر ارزش افزوده از معاملات سکه از خرداد ماه سال جاری عملیاتی شد، سکه‌های پیش فروش شده در قبل از این زمان به هنگام تحویل مشمول دریافت مالیات بر ارزش افزوده شدند که مورد انتقاد شدید ثبت‌نام‌کنندگان قرار گرفت. موارد زیادی از این دست در صفحات بانک و بیمه «دنیای اقتصاد» در ماه‌های اخیر به چاپ رسیده است.
همچنین سال‌های گذشته نیز با ثبت نام و پیش فروش سکه کسانی که تعداد زیادی سکه ثبت نام کرده بودند با رسیدن زمان سررسید با محدودیت در تحویل مواجه شده و مجبور بودند که هر دفعه یکی دو عدد سکه از بانک تحویل بگیرند. در آن زمان هم برخی با دانستن این شرایط افراد مختلف را اجیر کرده و با اسم‌های مختلف در هر قرارداد یکی دو سکه ثبت نام مي‌کردند تا در زمان تحویل بتوانند با تعداد برگه‌های بیشتر به تعداد مورد نظر خود دست یابند.

در واقع سابقه نه چندان خوشایند سیستم بانکی در تحویل به موقع و بدون دردسر سکه‌های طلا به مردم ذهنیت افراد به ویژه فعالان بازار را برای حضور فعال در این پیش‌فروش آنچنان که باید قانع نکرده است.

با این وجود در صورت موفقیت این طرح بانک مرکزی شاید بتواند به طور غیر مستقیم بازار ارز را نیز تحت کنترل خود دربیاورد. از این رو شاید بتوان گفت که این طرح با تاثیر بر بازار آتی سکه، بازار سکه نقدی و بازار ارز، از جمله طرح‌های هوشمندانه باشد.
در عین حال تزریق نقدینگی فراوان در قالب یارانه‌های نقدی و وجود حداقل 320 هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان در جامعه از جمله مواردی است که چشم انداز موفقیت این طرح را با تردید مواجه ساخته است.
دنیای اقتصاد


23 دسامبر 2011, 09:58
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست Re: پیش فروش سکه طلا در شعب بانک ملی
ردپای سفته بازان در پیش فروش طلا

با وجود گذشت تنها چند روز از شروع برنامه جدید بانک مرکزی برای پیش فروش سکه طلا با هدف توزیع عادلانه سکه و حذف سوداگران ، شواهد حاکی از وجود رد پای سفته بازان در این بازار است.
به گزارش ایرنا، بانک مرکزی از روز سه شنبه 29 آذر ماه سال جاری به منظور پایان دادن به مشکلات فروش سکه بانکی اقدام به پیش فروش سکه منقوش به تصویر حضرت امام خمینی (ره) درشعبه های بانک ملی سراسر کشور به میزان نامحدود کرده است.

بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، قیمت هر قطعه سکه بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده معادل 5 میلیون و 460 هزار ریال تعیین شده و مالیات بر ارزش افزوده آن در روز واگذاری از ثبت نام کننده دریافت می شود.

ضمن آنکه سکه طلای پیش فروش شده حداکثر 4 ماه پس از ثبت نام تحویل فرد متقاضی خواهد شد.

بانک مرکزی به منظور ایجاد تعادل در بازار طلا و سکه، تامین نیازهای خرد مردم و مبارزه با قیمت های کاذب در این بازار، از روز سوم اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به فروش انواع سکه طلا در 150 شعبه منتخب بانک ملی ایران اقدام کرد.

در دوره کمتر از هشت ماه از اجرای این برنامه ،شعب منتخب بانک ملی سراسر کشور همواره شاهد صف های طولانی متقاضیان دریافت سکه بودند.

هر فرد با کارت ملی می توانست پنج قطعه سکه طلا دریافت کند.

اما در یکی دو ماه گذشته و به ویژه هفته های اخیر ،دریافت سکه بانکی به وضعیت اسفباری رسیده بود و تجمع صدها نفر در مقابل شعب بانکی که به طور عمده دلالان اجیرشده بودند، چهره نامطلوبی به شهر داده بود.

همانطور که پیش از این گفته شد از اهداف بانک مرکزی برای عرضه سکه با قیمت رسمی به مردم حذف سفته بازان از بازار و ایجاد آرامش بود، که محقق نشد.

لذا بانک مرکزی برای توقف این روند ، از ظهر بیست و هشتم آذرماه امسال عرضه سکه بانکی در شعب منتخب بانک ملی را متوقف و برنامه پیش فروش سکه را اعلام کرد.

با گذشت چند روز از اجرای سیاست جدید بانک مرکزی ، منابعی از بانک مرکزی که حاضر به فاش کردن نامشان نشدند، از استقبال نه چندان گرم مردم از این برنامه خبر دادند.

اما به نظر می رسد ، درحالیکه بانک مرکزی با اتخاذ سیاست های مختلف در تلاش برای آرام کردن بازار سکه است، سفته بازان و دلالان این بازار شیوه های جدید برای اختلال در این بازار به کار می بندند و نمی توانند از سود های چند صد میلیاردی این بازار دل بکنند.

دلالان در راهکار جدید با پخش آگهی هایی در سطح شهر تهران اقدام به پیش فروش طلا کرده اند.

در این آگهی ها ، متقاضیان به پیش خرید طلا با سرمایه اندک و پس انداز شخصی با سود 24 درصد روزشمار و با تخفیف ویژه برای هر گرم طلا دعوت شده اند.

در این حرکت فریبنده به متقاضیان وعده انعقاد قرارداد رسمی کوتاه مدت و در نظر گیری نرخ پیش فروش مطابق با قیمت بورس فلزات لندن داده شده است.

سفته بازان این بازار وعده تحویل چهار ماهه سکه ها را داده و همین مدت زمان را برای تحویل طلا در نظر گرفته اند.

برای کسب کم و کیف این امر با شماره ارتباط یکی از آگهی ها تماس گرفته شد و آنها تحویل 50 تا 60 روز طلا و سکه را نیز ممکن دانستند و سرمایه گذاری در این بخش را فرصت استثنایی برای کسب سود به دلیل روند صعودی بازار طلا در برابر اشفتگی های بازار ارز و بورس اعلام کردند.

برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند که سیاست پیش فروش سکه از سوی بانک مرکزی ممکن است بهترین راهکار کوتاه مدت برای حذف دست سفته بازان از این بازار باشد، اما موفقیت این سیاست در بلندمدت نیاز به بررسی بیشتر دارد.

اکثر کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی کشور معتقدند که بازنگری و اصلاح نرخ بهره بانکی و متناسب کردن آن با نرخ تورم بهترین راهکار برای جذب سرمایه های سرگردان مردم و استفاده از این منابع در بخش های تولیدی و صنعتی کشور و پایان دادن به اوضاع آشفته بازارهای سکه، طلا و ارز است.


24 دسامبر 2011, 10:53
مشخصات شخصی

عضو: 08 جولای 2011, 18:12
پست ها: 40
پست Re: پیش فروش سکه طلا در شعب بانک ملی
در چهار روز نخست اجرای طرح پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی، بیش از 550 هزار قطعه سکه تمام بهار آزادی پیش فروش شده که باعث جمع آوری 3 هزار میلیارد ریال نقدینگی سرگردان از بازار - حداقل برای مدت 4 ماه - شده است.

به گزارش مهر، در 3 روز ابتدای اجرای طرح پیش فروش سکه ( سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه هفته گذشته) تعداد سکه‌های طرح جدید پیش فروش شده با قیمت 546 هزار تومان به 423 هزار و 505 قطعه رسید. برآوردهای اولیه مهر نشان می‌دهد که در روز جاری تعداد سکه های پیش فروش شده از مرز 130 هزار قطعه فراتر رود.

با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که در 4 روز ابتدای اجرای طرح پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی برای تعادل قیمتها در بازار سکه، بیش از 550 هزار قطعه سکه پیش فروش شده که باعث جمع آوری بیش از 300 میلیارد تومان نقدینگی سرگردان از بازار - حداقل برای مدت 4 ماه - شده است.

خبرنگار مهر می‌نویسد: اگر به طور متوسط روزانه 100 هزار قطعه سکه طرح جدید پیش فروش شود، ظرف یکماه معادل 3 میلیون قطعه به ارزش حدود یکهزار و 638میلیارد تومان پیش فروش خواهد شد که 4 ماه طول می کشد که دوباره این مبلغ از بانک خارج شود.

جدول تعداد سکه‌های پیش فروش شده در روزهای اخیر
روز - تعداد - ارزش تعداد ارزش
سه شنبه 92 هزار و 536 قطعه بیش از 50 میلیارد و 524 میلیارد تومان
چهارشنبه 176 هزار و 219 قطعه بیش از 96 میلیارد و 215 میلیون تومان
پنجشنبه 154 هزار و 750 قطعه بیش از 84 میلیارد و 493 میلیون تومان
شنبه 130 هزار قطعه ( برآوردی-حداقل) 70 میلیارد و 980 میلیارد تومان
مجموع بیش از 500 هزار قطعه بیش از 300 میلیارد و 300 میلیون تومان

عبدالله رفعت دبیرکل اداره اسکناس و اوراق بهادار بانک ملی ایران در گفتگو با مهر با اعلام تعداد سکه های پیش فروش شده در بانک ملی ایران در سه روز ابتدای اجرای طرح، گفت: در اولین روز پیش فروش سکه در روز سه شنبه هفته گذشته تاریخ 29 آذرماه سال جاری تعداد 92 هزار و 536 سکه طرح جدید ( تصویرامام ) با قیمت واحد 546 هزار تومان به متقاضیان فروخته شد.

وی با اعلام اینکه تنها سکه های با تصویر امام(ره) پیش فروش می شود و سایر سکه ها در این طرح نمی گنجد، افزود: براساس بخشنامه بانک مرکزی، مالیات 4 درصدی هر قطعه سکه فروخته شده در زمان تحویل از مشتری اخذ می‌شود.

این مقام مسئول، رقم 4 درصد مالیات بر ارزش افزوده سکه 546 هزار تومان را معادل 21 هزار و 840 تومان اعلام کرد و اظهارداشت: پیش فروش سکه ها به هر فرد محدودیتی ندارد.

رفعت تعداد سکه های پیش فروش شده در دومین روز اجرای طرح در روز چهارشنبه 30 آذرماه سال جاری را 176 هزار و 219 سکه و در سومین روز فروش را 154 هزار و 750 قطعه سکه طرح جدید اعلام کرد.

مدیرکل اداره اسکناس و اوراق بهادار بانک ملی ادامه داد: هنوز تعداد سکه های پیش فروش شده در روز جاری مشخص نشده و تاکنون آمار 3 استان با تعداد پیش فروش 5 هزار و 200 قطعه سکه بدست آمده است.

نحوه استرداد مبالغ سکه‌های پیش فروش شده درصورت انصراف متقاضیان

وی با اعلام اینکه زمان پیش فروش سکه بر اساس بخشنامه بانک مرکزی تا اطلاع ثانوی در شعب بانک ملی ادامه دارد، افزود: در صورتی که مشتری از خرید خود پشیمان شود، استرداد مبلغ با هماهنگی های لازم با بانک مرکزی صورت می‌گیرد.

رفعت مدت زمان تحویل سکه را 2 تا 4 ماه عنوان و بیان کرد: اگر مشتریان نسبت به خرید پشیمان شده اند باید ظرف 2 ماه آن را به بانک ملی اطلاع دهند، مکان تحویل سکه ها نیز همان شعبه ای است که پیش فروش در آن برای مشتری انجام شده است.

این مقام مسئول در بانک ملی ایران با ذکر این مطلب که پیش فروش سکه ها با ارائه کارت ملی انجام می شود، افزود: مبالغ دریافتی از قبل پیش فروش سکه ها باید به حساب بانک مرکزی واریز شود، زیرا این سکه امانی است و قانونا باید طی سرفصلی به حساب بانک مرکزی برود.

مدیرکل اداره اسکناس و اوراق بهادار بانک ملی با اشاره به مشکلاتی که پیش از این در شعبات بانک ملی در زمان فروش نقدی سکه ایجاد شده بود، گفت: در آن زمان هجمه کاری برای شعبات مذکور ایجاد می شد.

وی خاطرنشان کرد: مبلغ فروش سکه ها به هر تعداد که توسط مشتریان پیش خرید شده باشد به صورت کامل توسط بانک در زمان درخواست، دریافت می شود.


24 دسامبر 2011, 20:31
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست Re: پیش فروش سکه طلا در شعب بانک ملی
سید عباس موسویان در گفتگو با مهر در پاسخ به این سئوال که آیا پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی شرعی است یا خیر؟ گفت: پیش فروش سکه از دو جهت محل بحث است، بحث اول مربوط به نوع قرار داد است که اصطلاحا به آن سلف سکه یا پیش فروش سکه می گویند و بحث دوم به قیمت گذاری و تعیین نرخ سکه مربوط می شود.

دبیرکمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: از جهت ماهیت، قرارداد به صورت بیع سلف است که در آن می توانید کالای معین که مشخصات آن نیز تعیین شده است را بفروش برسانید، پول آن را دریافت کنید و کالا را در سررسید معین در آینده تحویل کنید. قرارداد سلف می تواند بر روی کالا، خدمات، سکه و طلا انجام شود، بنابراین از جهت نوع قرارداد مشکلی ندارد.

نرخ بانک مرکزی واقعی نیست

وی تصریح کرد: از جهت نرخ گذاری با توجه به شرایط بازار نرخی که بانک مرکزی پیشنهاد می کند، واقعی نیست، به این معنا که در قرارداد فیوچر یا آتی سکه مثلا برای تحویل در تیرماه سال ۹۱ در بورس کالا رقمی حدود ۷۰۰ تومان در معاملات را برای سکه طرح جدید شاهد هستیم.

موسویان ادامه داد: اما بانک مرکزی سکه طرح جدیدی که در شعب بانکی عرضه می شود را ۵۴۶ هزار تومان می فروشد و این قیمت گذاری با توجه به اینکه طلا ثروت ملی است و جزو ذخایر ملی کشورمان محسوب می شود، بانک مرکزی حق ندارد از نظر شرعی ذخایر و ثروت ملی را زیر قیمت بفروشد.

فروش سکه به گروه‌های خاص!

عضو کارگروه بانکداری بدون ربا ادامه داد: بانک مرکزی حق ندارد ذخایر و ثروت ملی را به دست کسانی برساند که معمولا به دنبال کسب سود هستند که البته گروه های خاصی محسوب می شوند، گروه هایی که متوسط به بالا هستند و به قصد سوداگری معامله می کنند.

وی خاطرنشان کرد: یک زمان است که بانک مرکزی مجبور است دارایی را زیر قیمت به جهت حمایت از تولید و اشتغال بفروشد و آن را ارزان در اختیار فعالان اقتصادی و یا قشر محروم قرار دهد که از نظر منطق اقتصاد اسلامی توجیه آن مثبت است.

دبیرکمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: اما اینکه بانک مرکزی یک دارایی که ذخیره ملی و سرمایه ملی است، به قیمت بسیار پائین تر در اختیار گروه های خاص قرار می هد که این گروه ها اقشار آسیب پذیر و همچنین جزو تولیدکنندگان و فعالان واقعی اقتصادی نیستند تا برای حمایت از آنها این کار صورت گیرد، بنابراین این نوع ارزان فروشی ذخایر ملی توسط بانک مرکزی از نظر شرعی محل شک و تردید است.

پیش فروش سکه ۵۴۶ هزار تومانی از سه شنبه ۲۹ آذرماه در شعب بانک ملی سراسر کشور آغاز شده است. در چهار روز نخست اجرای این طرح، بیش از ۵۵۰ هزار قطعه سکه تمام بهار آزادی پیش فروش شده است.


25 دسامبر 2011, 19:34
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست Re: پیش فروش سکه طلا در شعب بانک ملی
به نقل از سایت دنیای اقتصاد در روز شنبه سوم دی‌ماه، هر اونس طلا در بازار‌های جهانی 1607 دلار و دلار در بازار تهران 1450 تومان قیمت را داشت. برابر داده‌های مذکور، ارزش دلاری هر قطعه سکه معادل 378 دلار بوده که با ضرب كردن آن در قیمت دلار در آن روز، قیمت سکه معادل 548000 تومان به‌دست می‌آید. مطابق اعلام بانک ملی، در روز تحویل سکه پیش‌فروش شده، خریداران می‌بایست علاوه بر مبالغ پرداختی مالیات بر ارزش افزوده را نیز پرداخت كنند که حدودا 22000 تومان است.
از طرف دیگر و به طور حتم اطلاع دارید که خریداران سکه پیش‌فروش بانکی بايد کل مبلغ 546000 هزار تومان سکه را در زمان ثبت‌نام و پیش خرید پرداخت و به حساب بانک واریز كنند.
با توجه به آنکه وجوه پرداختی به مدت 4 ماه در حساب بانک مرکزی است و سودی قریب به 5 درصد در دوره 4 ماه (سود سالانه 15 درصد ملاک باشد) به آن تعلق می‌گیرد، معادل 27300 تومان نیز بابت هر قطعه سکه سود نصیب بانک مرکزی می‌گردد که مجموع سه قلم اخیر، قیمت نهایی سکه پیش‌فروش بانک مرکزی را به بیش از 595000 تومان می‌رساند و به‌طور مشخص قیمت حاصله بالاتر از قیمت 548000 تومان است که با قیمت دلار بازار آزاد محاسبه شد و به هیچ وجه قیمت سکه پیش فروش بانک مرکزی پایین تر از قیمت جهانی که ملاک است، نیست.
البته همانطور که مطلع هستيد طلا نیز یک نوع ارز است وچنانچه قیمت دلار مورد نظر در بودجه سال 1390 را مبنای مقایسه قرار دهیم قیمت سکه به کمتر از 400 هزار تومان می‌رسد.
همچنین لازم به توضیح است که قیمت پیش فروش سکه بانک مرکزی به هیچ وجه قابل مقایسه با قیمت سکه در بازار آتی نیست. زیرا در بازار آتی برای انجام معامله خرید یا فروش ‌باید 10 درصد میانگین 5 روز گذشته سکه در مواعد معاملاتی پرداخت شود حال آنکه خریداران سکه دولتی ‌باید کل وجه را پرداخت كنند و زمانی این مقایسه امکان‌پذیر است که هزینه فرصت 90 درصد وجوه پرداخت نشده معامله‌گران آتی محاسبه گردد و از قیمت مورد معامله کسر شود.
به نظر نگارنده و با توجه به اصول محاسباتی فوق قیمت سکه پیش‌فروش به هیچ وجه باعث نابودی ثروت ملی نمی‌گردد به خصوص آنکه (احتمالا) برآورد بانک مرکزی از قیمت‌های جهانی نزولی است و اینکه توجه داشته باشیم طلا‌های مذکور توسط بانک مرکزی و در قیمت 600تا 700دلار خریداری شده است مضافا آنکه شاید بانک مرکزی سیاست تغییر ذخایر ارزی را با توجه به اوضاع جهانی دنبال می‌کند.


27 دسامبر 2011, 20:39
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست Re: پیش فروش سکه طلا در شعب بانک ملی
میگویند تجربه معلم بدی است اول امتحان میگیرد سپس درس میدهد. آن روزی که کارشناسان اقتصادی دلسوزانه فریاد وامصیبتا برای رشد نقدینگی سر میدادند مدیران دولتی سرخوش از دلارهای نفت اورده همه را بین مردم پخش میکردند. با این توهم که به چشم برهم زدنی اقتصاد بیمار ایران را رونق ببخشند.

از بودجه های بی حساب و کتاب عمرانی گرفته تاوامهای ودیعه مسکن. از وامهای اشتفال زایی تا انواع بذل وبخششهای دیگر .... وحالا از این پولهای نقدینگی شده ، سیلی را افتاد در اقتصاد ایران تا بر ویرانی های آن بیافزاید.

سیل که راه افتاد اول به سراغ مسکن رفت. آن زمان دولت هنوز اثرات نقدینگی را "تجربه" نکرده بود و تقصیر را بر گردن مافیا مسکن انداخت. مافیایی که نه اسمی از آن منتشر و نه دستش کوتاه شد.

اما امروز کاملا تجربه کرد که نقدینگی یعنی چه!

در این شرایط ابتدا دولت سعی کرد با انتشار اوراق مشارکت مقداری از نقدینگی بازار را جمع آوری کند. اما با وجود افزایش سود اوراق مشارکت از ۱۵ به ۱۷ درصد، برای آنها مشتری پیدا نشد.

در واقع ۹۳ درصد اوراق مشارکت برگشت خورد در حالی که آمارها نشان مي داد، حجم نقدينگي موجود در دست مردم به حدود ۳۲۰ هزار ميليارد تومان میرسد و خواسته و ناخواسته بخش زيادي از نقدينگي سرگردان به سمت بازارهاي کاذب از جمله سکه و ارز سرازير مي شود.

چند سال پیش برخی فکر می کردند چون سکه خوردنی نیست پس نیاز مردم نیست. لذا هر چقدر که می خواهد بالا برود! اما نمی دانستند که تغیرات قیمت این قطعه فلز غیر خوراکی " نشانه " است. نشانه یک طوفان!
اما تجربه امتحان خود را گرفت و درس خود را دیر هنگام و با هزینه بالایی داد. همین درس موجب شد فرمان ساماندهی به بازار سکه صادر شود. اما باز هم راه به بیراهه رفت.
پس از نوسانهای پی در پی موجب شد بانک مرکزی دست به ابتکار پیش فروش سکه بزند .
هر چند پیش فروش سکه ظاهرا با استقبال سردی مواجه شد و بهمنی رئیس کل بانک مرکزی از عدم استقبال مردم خبر داد اما آمارها موضوع دیگری را نشان میدهد.

طبق گزارش بانک مرکزی ۵۵۰ هزار قطعه سکه پیش فروش شده که این موضوع نشان از جمع آوری بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان نقدینگی را می دهد.

این درحالی است که بر اساس گزارش هاي همان بانک مرکزي از حدود ۶۵۰ ميليارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده طی سال جاری تنها برای ۴۰ ميليارد تومان خریدار وجود داشته است. همچنین از مجموع ۵۰۰ ميليارد تومان اوراق عرضه شده در نيمه اول سال جاري تنها ۲.۴ درصد از آن به ارزش ۱۲ ميليارد تومان به فروش رفته است.

لذا بر اساس این گزارشات جمع‌آوری ۳۰۰ میلیارد تومانی نقدینگی را نمی توان آنطور که بهمنی اظهار داشت، "استقبال سرد مردم" دانست.
اینکه چرا رئیس کل بانک مرکزی در تلاش است فروش کاغذهایی که برخلاف اوراق مشارکت هیچ سودی را تضمین نمی کند را ناموفق ارزیابی کند خود جای سوال و ابهام فراوان دارد.

از طرفی مقایسه شرایط پیش فروش سکه و اوراق مشارکت نشان میدهد بانک مرکزی نفع زیادی از پیش فروش سکه ها می برد.
چرا که دولت در طرح پیش فروش ، وعده فروش سکه هایی را می دهد که قیمت آن در زمان تحویل برای هیچکس جز بانک مرکزی مشخص نیست. اما اگر بانک مرکزی همین مقدار اوراق مشارکت را با نرخ ۱۷ درصد به فروش می رساند، باید برای چهار ماه حدود ۱۷ میلیار تومان سود پرداخت می کرد.


از طرفی مطمئنا عرضه ۵۵۰ هزار سکه در چهار ماه آینده ، موجب سقوط شدید قیمت آن می شود و متضرر اصلی این معامله شوم بازنشسته ها و جوانان بیکاری هستند که به امید حفظ ارزش سرمایه های اندک خود اقدام به پیش خرید سکه کرده اند.
تضرر مردمی از طبقه متوسط در نهایت گریبان دولت را خواهد گرفت. چرا که با کاهش دارایی های این طبقه و سقوط آنها به طبقه فقیر جامعه بر مشکلات دولت افزوده خواهد شد و منجر به افزایش فاصله طبقاتی می شود.

با این سیاست دولت هرچند به فقرا در ظاهر کمک می شود اما در نهایت ثروتمندان ثروتمندتر و طبقه
متوسط به طبقه فقرا سقوط خواهند کرد. نتیجه این برنامه دولت مطمئنا چیزی جزافزایش شکاف طبقاتی بین فقیر و غنی نخواهد بود.

اینبار نیز همچون گذشته هشدارهای دلسوزانه داده شده است. نماینده مردم کاشمر در این خصوص اعتقاد دارد: « از این اختلاف نرخ رسمی و آزاد ارز چه کسی سود می‌برد. اول ثروتمندانی که با دلار بازی می‌کنند و چه کسی ضرر می‌کند، خرده‌پاهایی که تار و مار می‌شوند و در نهایت دولت از این مقدار تفاوت و از این حبابی که به وجود آمده است، می‌تواند کسری بودجه‌اش را جبران کند.»

وی ادامه داد: «ای کاش مستقیم و به صورت واقعی با مردم سخن بگویند که ما برای برطرف کردن کسری بودجه دلار را رها کرده‌ایم تا بتوانیم کسری بودجه‌مان را تامین کنیم. اگر این گونه گفته شود دلنشین‌تر است و هم افراد می‌دانند که قضیه چیست.»

خباز نیز از جلسه ای خبر داد که مجلس به دولت اعلام کرد : نمی تواند درآمدی بیشتر از ۲۷ هزار میلیارد تومان داشته باشد. ولی آنها اصرار کردند که درآمد ۴۰ هزار میلیارد تومان تصویب شود؛ از همان روز اول معلوم بود با کسری بودجه مواجه خواهند شد.

وی با اشاره به این که دولت از ۲ طریق قصد دارد کسری بودجه خود را جبران کند، متذکر شد: دولت از طریق برداشت های غیرقانونی برخی حساب ها، همچنین از محل سود ناشی از گرانی سکه و ارز تصمیم دارد کسری بودجه خود را جبران کند.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ادامه اعلام کرد: احتمالاً دولت بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان از محل گرانی ارز سود کرده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی توضیح داد: گرانی ناگهانی و یک شبه ارز باعث شده که دولت سود کند؛ ضمن این که دولت بیشترین ذخایر طلا را در اختیاردارد بنابراین دولت در این زمینه بیشتر از ۱۵ هزار میلیارد تومان سود کرده است.

وی گفت: می توان حدس زد اصرار دولت در زمینه پیش بینی درآمد ۵۴ هزار میلیارد تومانی بر چه اساسی بوده است. این گونه احساس می شود دولت از سودی که به دلیل گرانی سکه و ارز نصیبش شده کسری بودجه سال ۹۰ را جبران می کند.

به این ترتیب به نظر میرسد دولت باید راه دیگری را برای جذب نقدینگی پیدا کند چرا که طرحهایی قبیل از دستکاری قیمت ارز و سکه در حقیقت دست کردن در جیب مردم می باشد.


02 ژانویه 2012, 22:54
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست Re: پیش فروش سکه طلا در شعب بانک ملی
بانک مرکزی در واکنش به خبر مهر تحت عنوان "اشکالات شرعی ارزان فروشی سکه/ فروش ذخایر ملی به سوداگران زیر قیمت!" به نقل از سید عباس موسویان دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و عضو کارگروه بانکداری بدون ربا، موضوع را در دو بخش "شرعی بودن ماهیت قرارداد" و "محل اشکال شرعی بودن قیمت تعیین شده توسط بانک مرکزی" مورد مداقه و ارزیابی قرار داده است.

1. شرعی بودن ماهیت قرارداد: در این خصوص، به دلیل عدم اختلاف ماهوی نگارنده با دیدگاه و عملکرد بانک مرکزی نیازی به بحث مفصل نبوده و همانگونه که اشاره شده است، پیش فروش مذکور بر پایه بیع سلف صورت پذیرفته لذا هیچگونه شک و تردیدی در زمینه شرعی بودن آن ‌وجود ندارد. لازم به ذکر است در طرح مذکور- برخلاف آنچه در بازارهای آتی انجام می‌پذیرد- بانک مرکزی اقدام به تعیین قیمت تمام شده مسکوک طلا در زمان انجام پیش فروش و اخذ تمام وجه آن‌از متقاضیان نموده و همچنین تحویل مسکوک طلای موضوع پیش فروش به مشتریان را در موعد مقرر تعهد می‌نماید.

2. محل اشکال شرعی بودن قیمت تعیین شده توسط بانک مرکزی: در ارتباط با این موضوع و همچنین با توجه به محتوای مطالب عنوان شده، ضروری است موضوع به شرح ذیل به تفصیل مورد ارزیابی قرار گیرد:

الف- بانک مرکزی جمهوری اسلامی براساس مفاد ماده (1) آیین نامه ورود و صدور معاملات طلا، نقره و پلاتین (مصوب هفتصد و چهلمین جلسه مورخ 22/4/1380 شورای محترم پول و اعتبار ) می‌تواند به منظور تنظیم بازار طلا، نقره و پلاتین راساً یا از طریق بانک‌های کشور مبادرت به ورود و صدور فلزات مذکور همچنین انجام معاملات مربوط به آنها نماید. بنابراین به عنوان یگانه تولید کننده رسمی مسکوک طلا در ایران، اقدام به تعیین و اعلام نرخ روزانه مسکوک طلا بر پایه روش‌های کاملاً علمی و معیارهای خاص خود نموده، من‌بعد از این هم اقدام به تعیین نرخ پیش فروش مسکوک طلا، جهت تحویل مسکوک موضوع پیش فروش در 4 ماه آینده خواهد نمود.

آنچه در مرقومه مذکور بدان اشاره شده واقعی نبودن نرخ اعلامی بانک مرکزی در طرح پیش فروش مسکوک طلا و بیان فاصله آن با قیمت اعلامی بازارهای آتی در تیرماه سال آینده می‌باشد که به نوعی اقدام بانک مرکزی در تعیین قیمت مسکوک طلا را از نظر شرعی دارای شک و تردید عنوان نموده‌اند.

بانک مرکزی با عنایت به وظایف حاکمیتی خود راساً اقدام به تهیه و تامین مواد اولیه و تدارک تمامی تمهیدات لازم جهت ضرب مسکوک طلا نموده و با توجه به انحصاری که در انجام این امور در اختیار دارد شایسته‌ترین نهاد جهت تعیین قیمت منصفانه براساس اصول بهای تمام شده می‌باشد لذا همواره با عنایت به نقش قانونی خود، از دامن زدن به افزایش واهی قیمت‌ها و دمیدن در حباب قیمتی بازار اجتناب می‌ورزد.

ب- بانک مرکزی به عنوان قابل اتکاترین قیمت ساز بازار مسکوک طلای ایران و همچنین موثرترین کنترل کننده نوسانات غیرمتعارف قیمت بازار مزبور، هرگز به نرخ‌های مورد معامله در بازارهای آتی، که عمدتاً بر مبنای قیمت‌های انتظاری و براساس پیش‌بینی‌ها و برآوردهای فردی که به تبع کسب سودهای غیرمتعارف توسط گروه‌های خاص تولید و ارایه می‌شود، اتکا ننموده و نمی‌نماید.

ج- گروه‌های خاص نقش‌آفرین در بازارهای آتی، اساساً با پرداخت بخش اندکی از بهای مسکوک موضوع پیش فروش- نزدیک به ده درصد قیمت آتی- در این بازارها وارد شده و با سرمایه گذاری نود درصد مابقی منابع خود در سایر کالاهای جایگزین تا زمان سررسید تحویل مسکوک پیش خرد، علاوه بر کسب سود حاصل از انجام فعالیت‌های جانبی، همواره در راستای رسیدن به سود مورد انتظار خود در بازار مذکور، با انجام اقدامات سوداگرایانه و سفته بازی، نوسانات غیرمعمولی را در نرخ روزانه مسکوک طلا تحمیل می‌نمایند.

بنابراین بدیهی است اقدام اخیر بانک مرکزی در تعیین قیمت مسکوک طلا که براساس معیارها و شاخص‌های صحیح و منطقی کشف قیمت و با توجه به بهای تمام شده مسکوک طلا حتی با احتساب هزینه‌های تولید و کارمزد فروش انجام پذیرفته و هرگز ذخایر ملی کشور را با بهایی کمتر از ارزش واقعی به فروش نرسانده نمی‌رساند بلکه قطعاً‌ متفاوت با نرخ‌های سوادگرایانه ایجاد شده توسط دلالان بازار طلا نیز می‌باشد، با مخالفت و موضع گیری این افراد سودجو و منفعت طلب روبرو می‌گردد.

بانک مرکزی با تعیین و اعلام نرخ واقعی مسکوک طلا و اجرای طرح پیش فروش از طریق بیش از 3500 شعبه بانک ملی در اقصی نقاط کشور (به علاوه انجام فروش نقدی مسکوک و شمش طلا در بانک کارگشایی) علاوه بر افزایش رفاه حال متقاضیان خرید مسکوک طلا و توزیع عادلانه آن بین اقشار مختلف جامعه و مالاً کنترل قیمت بازار مسکوک طلای مذکور، دست دلالان و سوداگران این بازار را کوتاه نموده به نحوی که در حال حاضر تنها کسانی که در این بازار وارد می‌شوند که در ابتدا بررسی دقیق انجام داده و با قصد سرمایه گذاری منطقی و معقول برای مدتی معین اقدام به پیش خرید مسکوک طلا می‌نمایند.


02 ژانویه 2012, 22:58
مشخصات شخصی

عضو: 15 دسامبر 2011, 18:41
پست ها: 31
پست Re: پیش فروش سکه طلا در شعب بانک ملی
امروز شایعاتی مبنی بر افزایش قیمت پیش فروش سکه در بانک ملی منتشر شد.بعضی که عنوان می کردند همین امروز از بانک ملی سکه پیش خرید کرده اند مدعی بودن بانک قیمت پیش فروش را 590هزار عنوان کرده است.البته بعضی نیز از پایان یافتن طرح پیش فروش خبر می دادند.
در سایت بانک مرکزی و بانک ملی هیچ خبر مبنی بر تایید یا تکذیب این شایعات نیامده است.


16 ژانویه 2012, 15:45
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 43 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: Bing [Bot] و 5 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Microrayaneh

هر گونه کپی برداری ممنوع بوده و تمام حقوق برای سایت بورس آتی محفوظ است
استفاده و نقل از مباحث سایت بورس آتی فقط با ذکر منبع به همراه لینک سایت بورس آتی، مجاز است
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست