بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
تاریخ امروز 18 آوریل 2014, 11:33

قوانین تالارهای گفتگو


درج لینک ، نوشتن مطالب تبلیغی و عدم رعایت قوانین سایت، موجب حدف نام کاربری خواهد شد.
تالارهای گفتگو صرفا محلی برای تبادل نظر بین کاربران است و بدیهی است نظرات ممکن است کاملا نادرست باشد. سایت هیچ فردی را برای پاسخ گویی به سوالات کاربران تعیین نکرده است.
ایجاد تاپیک تکراری ممنوع است.



پاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 میزگرد چالش های نوسان قیمت طلا 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست میزگرد چالش های نوسان قیمت طلا
نوسان قيمت طلا درچند ماه اخير، موضوع جديد و عجيبي نيست. تنوع تقاضا براي طلا چه در بخش تقاضاي فيزيکي و چه تقاضاي سرمايه‌گذاري باعث شده است تا دامنه نوسانات در بازار اين فلزاغلب با نوسانات پررنگ‌تري همراه باشد. به اعتقاد اکثر تحليلگران بي ترديد در شرايط فعلي با توجه به اينکه اقتصاد جهاني در آشفتگي زيادي قرار دارد و شاهد پايين بودن نرخ بهره‎هاي بانکي و روي برگرداندن سرمايه گذاران از بانک‎ها هستيم، اين مساله تقاضا براي خريد طلا را بالا خواهد برد و همراه شدن قيمت طلا با افزايش به دور از انتظار نخواهد بود. به همين منظور خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ـ منطقه خراسان، در ميزگردي به بررسي چالش‎هاي ناشي از نوسانات قيمت طلا پرداخته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، دکتر محمد حسن کريم‎پور ـ عضو هيات علمي دانشگاه فردوسي مشهد ـ در اين ميزگرد عنوان کرد: بررسي تاريخچه طلا نشان مي‌دهد که طلا از جمله فلزاتي بوده که بشر در بحث رايج سکه مورد استفاده قرار داده است.

وي با اشاره به اينکه فلز طلا در طول تاريخ خود به لحاظ قيمتي 3 بار دچار شوک شده است، اظهار كرد: تاريخچه طلا نشان مي‌دهد که حتي جنگ جهاني اول، دوم و انقلاب‎هاي مهم تا سال1352بر قيمت اين فلز گرانبها تاثيري نداشته است.

وي با اشاره به اينکه قيمت طلا تا سال 1352 هجري شمسي در حدود 42 دلار (يک اونس) بود، افزود: اولين شوک قيمتي طلا در سال 1352 همزمان با جنگ اعراب واسرائيل به دليل تحريم نفتي کشورهاي عربي عليه کشورهاي غربي و استفاده از نفت به عنوان اسلحه باعث شد که قيمت طلا از 42 دلار به 185 دلار(در هر اونس) برسد.

وي يادآور شد: تحريم نفتي موجب توقف صنعت و در نتيجه توليد و اقتصاد شد که بزرگترين شوک صنعتي به شمار مي‌رفت که افزايش قيمت طلا از نتايج اين شوک بود.

عضوهيات علمي دانشگاه فردوسي مشهد، انقلاب اسلامي ايران را دومين عامل در شوک قيمتي طلا دانست و تصريح کرد: با وجود آنکه در سال 57 حدود 75 درصد طلاي دنيا در آفريقاي جنوبي توليد مي‌شد و ايران در اين زمينه فعاليت تاثيرگذاري در سطح جهاني نداشت، با رخ دادن انقلاب اسلامي ايران، قيمت جهاني طلا به 950 دلار افزايش يافت.

دکترمحمدحسن کريم‎پوربا اشاره به دلايل افزايش قيمت طلا با توجه به رخداد انقلاب اسلامي ايران، بيان كرد: رهبري امام خميني(ره) در پيروزي انقلاب اسلامي، نيروي انساني خلاق و باهوش و جايگاه ژئوپولتيک ايران درمنطقه و جهان از جمله دلايل افزايش قيمت جهاني طلا در سال 57 با توجه به پيروزي انقلاب اسلامي ايران بود.

استاد دانشگاه فردوسي مشهد ادامه داد: براي اثبات موضوع بسيار مهم فوق تاثير رخدادهاي 15 سال اخير شامل حادثه 11 سپتامبر، تغييرات در عراق و افغانستان، انقلاب‎هاي تونس و مصر مطرح است که تاثير بسيار اندکي در افزايش قيمت طلا داشته‎اند و ضروري است که به اين سه موضوع بسيار مهم توجه جدي مبذول شود.

کريم پور با اشاره به اينکه قيمت طلا تا قبل از سال 87 و با وجود حادثه 11 سپتامبردر حدود 300 دلار باقي ماند، يادآور شد: در اوايل سال 1387 قيمت هر بشکه نفت حدود 147 دلار بود. با آغاز رکود اقتصادي جهاني (نيمه دوم 87) قيمت نفت در فاصله زماني کمتر از 6 ماه به بشکه اي کمتر از 50 دلار کاهش يافت و باعث شد که رکود اقتصادي موجب بي ثباتي و کاهش بي‌سابقه در بازار بورس جهاني و ورشکستگي تعدادي از بانک‌ها در کشورهاي اروپايي و امريکايي شود.

وي ادامه داد: رکود جهاني اقتصادي در سال 1387 هجري شمسي منجر به بي‌اعتمادي مردم در سطح جهاني به بازار بورس و بانک‎ها شد و در نتيجه تقاضا براي طلا افزايش يافت لذا قيمت هر اونس طلا از حدود300 دلار به 950 دلار افزايش يافت.

کريم‎پور به وجود آمدن مشکلاتي براي اقتصاد اروپا و آمريکا، درگيرهاي انتخاباتي بين نيروهاي جمهوري خواهان و دموکرات‎هاي آمريکايي و کاهش رتبه اقتصادي آمريکا را از دلايل افزايش قيمت طلا تا 1900 دلار دانست.

وي بيان كرد: در برخي از روزها شاهد افزايش60 تا 70 دلاري قيمت طلا در بازارهاي جهاني بوده‌ايم.

نوسانات افزايش قيمت طلا در بازارهاي جهاني ادامه خواهد يافت

وي با تاکيد بر اينکه نوسانات افزايش قيمت طلا در بازارهاي جهاني ادامه خواهد يافت، گفت: ناتواني يونان در بازپرداخت بدهي‎هايش و شکست حزب حاکم آلمان در انتخابات منجر به افزايش قيمت جهاني طلا خواهد شد.

کريم پور افزود: از سال 1357 همزمان با افزايش قيمت طلا، کشورهاي آمريکا و چين در خصوص اکتشاف طلا سرمايه گذاري كردند و با کشف ذخاير طلا، امروزه اين دو کشور سهم بسيار زيادي در توليد طلاي جهاني دارند.

وي با تاکيد بر اينکه ايران جايگاه خاصي در توليد طلا ندارد، اظهار كرد: اکتشاف طلا علاوه بر اينکه نياز به تخصص‎هاي لازم خود دارد، هزينه‎بر است.

عضوهيات علمي دانشگاه فردوسي مشهد افزود: همانطور که ايران به لحاظ دارا بودن ذخاير گازي در رتبه دوم و به لحاظ ذخاير نفت در رتبه چهارم دنيا قرار دارد، پتانسيل زيادي در زمينه اکتشاف طلا دارد.

بايد مساله اکتشاف طلا را در ايران جدي گرفت

استاد دانشگاه فردوسي مشهد با بيان اينکه درايران معادن کوچکي براي اکتشاف طلا وجود دارد، يادآور شد: عمده طلاي توليد شده در ايران محصول جانبي معادن مس است.

دکترکريم‎پور با اشاره به اينکه بايد مساله اکتشاف طلا را در ايران جدي گرفت، تاکيد کرد: اکتشاف طلا يک موضوع فوق العاده تخصصي است و رمز موفقيت، ايجاد مرکز مستقل اکتشاف طلا است و دانشگاه فردوسي مشهد توان تخصص، برنامه ريزي و اجراي اکتشاف طلا را دارد و پيشنهاد مي شود تا مديريت اکتشاف طلا در استان‎هاي خراسان رضوي و جنوبي به گروه پژوهشي اکتشافات ذخاير معدني شرق ايران به اين دانشگاه داده شود.

وي با تاکيد بر اينکه براي جلوگيري از افزايش قيمت طلا راه حل ساده‌‎اي وجود ندارد، اظهار كرد: بحث‌هاي رواني بازار از دلايل افزايش قيمت طلا در ايران است و بايد بتوانيم از افزايش قيمت طلا در کشور به عنوان يک فرصت استفاده کنيم.

در بسياري از زمان‌ها بازار طلاي ايران دچار نوسان است

عضو هيات علمي دانشگاه فردوسي مشهد، مهار نقدينگي در کشور و جلوگيري از هدر رفت منابع مالي را از فرصت‎هاي به وجود آمده افزايش قيمت طلا در ايران دانست.

وي تصريح کرد: بازار طلاي ايران تافته جدا بافته‌اي از بازارهاي جهاني است به طوري که در بسياري از زمان‌ها که بازار جهاني طلا در آرامش است، باز طلاي ايران دچار نوسان است.

کريم‌پور در خصوص ورورد بانک مرکزي به عرضه سکه در بازار طلاي کشور، خاطر نشان کرد: اگر بانک مرکزي در بازار سکه کشور دخالتي نمي کرد، شاهد به هم ريختن و ورود دلالان به بازار سکه کشور مي‌بوديم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در ادامه اين ميزگرد کارشناس رسمي مسابقات بين‎‌الملل جواهرسازي ايران گفت: در ايران70 هزار باب مغازه طلافروشي وجود دارد که در حال حاضر اين ميزان، به70 ميليون تبديل شده است چرا که هر فرد در خانه خود حداقل10 سكه دارد كه با اين سرمايه، همكار طلافروشان شده است.

سيدمحمد طباطبايي در ميزگرد" نگاهي بر چالش‎هاي نوسان قيمت طلا " که در محل اين خبرگزاري برگزار شد، تصريح کرد: خريد يك سكه، منابع طلايي بانك مركزي را پايين مي‌آورد و اگر مردم به سمت خريد طلاي ساخته شده بروند، اشتغال در كارگاه‌هاي طلاسازي فعال مي شود.

افزايش نرخ طلا ضربه بزرگي به صنعت طلاسازي وارد كرده است

مدير آموزشگاه طلا و جواهرسازي عيار مشهد با تاکيد بر اينکه افزايش نرخ طلا ضربه بزرگي به صنعت طلاسازي وارد كرده است، افزود: امروزه مردم فقط به خريد سكه مي‌پردازند كه اين امر باعث به وجود آمدن رونق براي دلالاني شده كه بدون مجوز قانوني، مغازه و عوارضي و با سرمايه هاي كوچك و بزرگ، سكه را از بانك مي‌خرند و با توجه به اختلاف قيمت بازار به فروش مي‌رسانند كه لطمه بسيار بزرگي به كارگاه‌هاي طلا فروشي وارد كرده است.

وي انباشت سكه را در دست مردم به ضرر توليد دانست و بيان كرد: هر كسي نبايد براي خودش بازاري و طلافروش شود؛ همه بايد در راستاي نظام‌ كاري خود پيش‌روند تا اين حباب افزايش و نوسان قيمت طلا از بين برود.

طباطبايي با بيان اينكه اجرت طلا نياز كارگاه‎هاي طلاسازي را تامين نمي‌كند، تصريح کرد: بسياري از فعاليت ها در داد و ستد طلا صورت مي گيرد و با توجه به اينكه 85 درصد ذخاير طلا از زمين تامين شده و حدود 15 درصد ذخاير طلا در زمين نهفته است، در ايران كار توليدي در اين زمينه صورت نمي گيرد.

كارهاي بدلي چيني لطمه بسياري به صنعت طلاسازي وارد كرده است

عضو اتحاديه طلا فروشان با بيان اينكه كارهاي بدلي چيني نيز لطمه بسياري به صنعت طلا سازي وارد كرده است، تصريح كرد: با افزايش قيمت طلا كساني كه هزينه خريد طلا را ندارند به خريد كارهاي بدلي روي آوردند كه ضربه سنگيني به صنعت طلاسازي وارد كرده است.

مهمترين مشكل حرفه طلافروشي ورود افراد غيرمتخصص است

طباطبايي بزرگترين و مهمترين مشكل حرفه طلا فروشي را ورود افراد غير متخصص و متفرقه به اين حرفه دانست و از آمادگي اتحاديه طلا فروشان براي آموزش افرادي که وارد حرفه طلا و جواهر مي شوند، خبر داد.

وي تصريح کرد: افراد غير متخصص با خريد سكه و طلاي آب شده لطمه فراواني به اين حرفه وارد مي كنند و اگر به عنوان يك ايراني از مغازه سكه نخريم و طلاي كار شده خريداري كنيم، دلال نيز از كار خود خسته مي شود.

کارشناس رسمي مسابقات بين‎‌الملل جواهرسازي ايران يکي از مشكلات طلا فروشان را در محاسبه وزن طلا دانست و بيان كرد: ما در ايران با مثقال طلا را وزن مي‌كنيم اما در دنيا با گرم محاسبه مي‌شود كه اين يكي از دلايل تفاوت قيمت در ايران و جهان است.

طباطبايي با تاکيد بر اينکه بهترين راه كنترل نوسانات قيمت طلا، ورود بانك مركزي به بازار است، افزود: به هر حال قيمت جهاني طلا دست ما نيست اما بهتر اين است كه با خريد بي رويه سكه، خودمان به اين حرفه ضربه وارد نكنيم.

عضواتحاديه طلا فروشان با اشاره به اختلاف قيمت طلا در ايران، گفت: پيشنهاد كرديم كه بانك مركزي هر روز صبح نرخ طلا را براي كل اتحاديه طلا فروشان اعلام كند كه اينگونه اين اختلاف قيمت در كل كشور از بين مي رود.

وي خاطرنشان کرد: در آلمان هر فرزند آلماني كوچكترين سرمايه اش را در بورس سرمايه گذاري مي كند در حاليكه در ايران به خريد طلا مي پردازند كه اين انباشت سرمايه به ضرر توليد است وبايد مردم در اين زمينه فرهنگ سازي شوند.

به گزارش ايسنا، رييس سازمان نظام مهندسي معدن خراسان رضوي نيز با اشاره به نقش نفت به عنوان مهمترين انرژي در دسترس بشر، گفت: تنش‌هايي كه در اثر افزايش قيمت نفت در حوزه توليد وارد مي شود، تاثيرگذار در قيمت طلاست.

حسين عباس‌‎نيا در ميزگرد" نگاهي بر چالش‎هاي نوسان قيمت طلا" اظهار كرد: توليد كننده با توجه به احساس ناامني که در اثر افزايش قيمت نفت حاصل مي‌شود و در نتيجه به دليلي به خطر افتادن سوددهي، از توليد فاصله مي گيرد.

افزايش ريسک در بخش توليد، سرمايه‌گذاران را به سمت خريد طلا سوق مي‎‌دهد

وي يادآور شد: با افزايش ريسک در بخش توليد، سرمايه‌گذاران بخش توليد به حوزه خريد طلا به عنوان سودآورترين سرمايه گذاري، کشش پيدا مي کنند.

رييس سازمان نظام مهندسي معدن خراسان رضوي با اشاره به تاثيرگذاري افزايش قيمت طلا در حوزه‌هايي نظير خريد و فروش اوراق بهادار، افزود: با افزايش قيمت طلا، عرضه اوراق كاهش پيدا مي‌كند و سرمايه‌گذار به سمت خريد طلا سوق پيدا مي‌كند.

عباس‌‎نيا با بيان اينكه امنيت كشورها يكي ديگر از عواملي است كه بر روي قيمت طلا تاثير فوق العاده دارد، تصريح كرد: در حال حاضر تنش‌هايي كه در منطقه به وجود آمده است و نقش امنيت و انرژي به عنوان دو عامل دخيل در اين موضوع نقش موثري در خريد طلا و افزايش قيمت آن دارد.

وي با اشاره به رابطه مستقيم بين طلا و تورم و تاثير آن در گسترش بيكاري، تاكيد كرد: يكي از عوامل كه باعث تورم مي شود، افزايش نقدينگي است كه اگر مردم و سرمايه‌گذاران به سمت خريد طلا گرايش پيدا كنند، تاثير بسزايي در روند روبه رشد بيكاري در بلندمدت خواهد گذاشت.

رييس سازمان نظام مهندسي معدن خراسان رضوي اظهار كرد: در حال حاضر دستيابي به طلا ديگر به عنوان يك كالاي صرفا مصرفي مطرح نيست و امروزه طلا تبديل به يك ابزار اقتصادي قابل استفاده براي ملت‌ها و دولت‌ها شده است.

95 درصد متغيرهاي تاثيرگذار درافزايش قيمت طلا، نوسانات سياسي واقتصادي است

وي با بيان اينكه 95 درصد متغيرهاي تاثيرگذار در افزايش قيمت طلا، بحث نوسانات سياسي واقتصادي و تنها5 درصد مربوط به توليد و مصرف است، بيان كرد: علت عمده افزايش قيمت طلا ناشي از مسايل سياسي و اقتصادي کشورها است.

رييس سازمان نظام مهندسي معدن خراسان رضوي افزود: با توجه به اينكه طلا به عنوان يك پشتوانه پولي مطرح است، نوسانات سياسي و اقتصادي به افزايش قيمت طلا دامن زده است.

كنترل قيمت طلا، بهترين راهکار براي جلوگيري از دلالي در اين حوزه است

عباس‌نيا تاکيد کرد: بهترين راهكار براي جلوگيري از دلالي و رانت خواري در حوزه طلا كنترل قيمت طلا و همگام شدن آن با قيمت‌هاي جهاني است.

وي به ايسنا گفت: با يكسان كردن قيمت طلا و كاذب نگه نداشتن قيمت آن در كشور مي توانيم سرمايه‌گذاري را در بخش‌هاي مولد ايجاد كنيم و از فرار سرمايه در بخش توليد جلوگيري كنيم.

رييس سازمان نظام مهندسي معدن خراسان رضوي خاطرنشان کرد: اگر قرار بر اين است كه جهاني شويم، بايد تابع نوسانات قيمت جهاني باشيم و موازات با نوسانات بين‎المللي همگام باشيم در غير اين صورت زمينه را براي دلالي و سوداگري به وجود آورده‌ايم.


04 اکتبر 2011, 13:36
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 4 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Microrayaneh

هر گونه کپی برداری ممنوع بوده و تمام حقوق برای سایت بورس آتی محفوظ است
استفاده و نقل از مباحث سایت بورس آتی فقط با ذکر منبع به همراه لینک سایت بورس آتی، مجاز است
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست