بازدید کننده گرامی! خوش آمدید. جهت دسترسی به تمام امکانات تالارهای گفتگو، لازم است با نام کاربری خود وارد شوید و اگر ثبت نام نکرده اید، ثبت نام نمایید. جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
تاریخ امروز 18 آوریل 2014, 19:09

قوانین تالارهای گفتگو


درج لینک ، نوشتن مطالب تبلیغی و عدم رعایت قوانین سایت، موجب حدف نام کاربری خواهد شد.
تالارهای گفتگو صرفا محلی برای تبادل نظر بین کاربران است و بدیهی است نظرات ممکن است کاملا نادرست باشد. سایت هیچ فردی را برای پاسخ گویی به سوالات کاربران تعیین نکرده است.
ایجاد تاپیک تکراری ممنوع است.پاسخ به موضوع  [ 15 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 تحلیل و بررسی بازار ارز ، طلا و سکه 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست تحلیل و بررسی بازار ارز ، طلا و سکه
بازار ارز و سکه، 6 ماه پس از هدفمندی یارانه‌ها
سبقت قيمت‌ها از نرخ جهاني طلا

گروه بازار پول- مسعود رضا طاهری: بررسی قیمت دلار آمریکا و یورو به عنوان ارزهای عمده جهانی و همچنین اقلام سکه بهار آزادی طی 6 ماه پس از اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه‌ها در کشور، نشان مي‌دهد که افزایش قیمت آنها به مراتب بیشتر از نرخ رشد طلا در بازار‌های جهانی بوده است.

سنجش اسعار و برخي فلزات گرانبها با نرخ جهاني طلا يكي از روندهاي مرسوم در بازار قيمتي است. از ابتداي دي ماه سال قبل كه هدفمندي آغاز شد تا انتهاي خرداد رشد قيمت‌ها در ايران بيش از بازار جهاني بود. اين روند با گذر از هفتمین ماه پس از هدفمندی یارانه‌ها همچنان حفظ شده است، اما با توجه به تشدید سیاست‌های کنترلی بانک مرکزی در کاستن از نرخ مرجع دلار آمریکا، قیمت دلار در بازار تا حد قابل توجهی کاهش داشت.
اين كاهش عملا نرخ رشد متوسط دلار آمریکا را تا پایان تیر ماه 90 تقریبا به 2/7 درصد رساند که نسبت به نرخ رشد متوسط 6/15 درصدی 7ماهه طلا در بازار‌های جهانی، از رشد کمتری برخوردار بوده است. تهیه جدول موجود در این گزارش بیشتر بر دوره 6 ماهه پس از اجرای هدفمندی یارانه‌ها متمرکز بوده است؛ چراکه نوسان قیمت‌ها در این دوره بیشترین رکوردها را در بازار داخلی ثبت کرده و از این نظر واکنش‌های هیجانی بازار را نسبت به عوامل محیطی بازار ارز وطلا بهتر نشان مي‌دهد.
بررسي شش ماهه
بررسی‌ها نشان مي‌دهد که در 6 ماهه اول پس از هدفمندی یارانه‌ها، از بین شش گزینه پرطرفدار در بازار ارز و سکه (دلار آمریکا-یورو – سکه بهار آزادی - سکه طرح قدیم – نیم سکه و ربع سکه)، یورو با بیشترین افزایش قیمت در حدود 65 درصد سوددهی داشته است. قیمت یورو در اولین روز هدفمندی یارانه‌ها(28 آذر ماه 89)در محدوده 1410 تومان بود. این رقم در پایان خرداد 90 به 1760 تومان رسید. این رقم تا پایان تیر ماه با 110 تومان کاهش تا 1650 تومان پایین آمد. نرخ رشد متوسط یورو پس از 7 ماه به 17درصد رسید. تشدید بحران بدهی‌ها در کشورهای بدهکار این قاره همچون یونان، اسپانیا، پرتغال و ایتالیا وارد فاز جدیدی شده که ارزش یورو را در بازارهای ارز جهانی با افت قیمت و نگرانی‌های زیادی همراه كرده است.
نرخ ربع سکه بهار آزادی در 6 ماه اول از 88 هزار تومان به 137 هزار تومان رسید که با بیش از 55 درصد رشد قیمت، مکان بعدی را در بین 6 گزینه به دست آورد. در عین حال در پایان تیر ماه ربع‌سکه تا محدوده 125 هزارتومان کاهش یافت و به نرخ متوسط رشد 7 ماهه 42 درصد دست یافت.در این بازار نیم سکه با 58 هزار تومان افزایش قیمت طی 6 ماه پس از هدفمندی یارانه‌ها و رسیدن به نرخ 232 هزار تومان، بیش از 33 درصد سودآوری داشته است. با پایان یافتن تیر ماه قیمت نیم سکه 16 تومان افت ثبت کرد و به 216 هزارتومان رسید که در دوره 7 ماهه خود 24 درصد سود نصیب سرمایه‌گذاران خود کرد.
رتبه بعدی در این گروه را سکه تمام بهار آزادی با 33 درصد نرخ رشد و افزایش 115 هزارتومانی قیمت تا رسیدن به نرخ 462 هزارتومان، ثبت کرده است.در بازار سکه طی 6 ماه پس از هدفمندی یارانه‌ها سکه طرح قدیم 26 درصد سودآوری داشته است. قیمت آن در این مدت از 373 هزار تومان به 470 هزار تومان رسید. نرخ سکه پس از 7 ماه از هدفمندی یارانه‌ها، به 434 هزار تومان رسید و از اوج قیمت خود 28 هزار تومان پایین آمد. در دوره 7 ماهه متوسط نرخ رشد سکه بهار آزادی طرح جدید بیش از 25 درصد ثبت شده است.
در عین حال شاخص‌ترین گزینه در این طبقه‌بندی یعنی دلار آمریکا در مدت 6 ماه پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، تنها 14 درصد و در پایان تیر ماه 2/7 درصد افزایش قیمت را ثبت کرده است. نرخ دلار آمریکا در پایان خرداد 90 نسبت به اولین روز هدفمندی یارانه‌ها از 1068 تومان به 1220 تومان رسید. در پایان تیر ماه قیمت دلار آمریکا در بازار به 1145 تومان رسید. نرخ مرجع آن در این زمان تا 1054 تومان پایین آورده شد.حساسیت و سیاست‌های کنترلی بانک مرکزی و مقامات اقتصادی کشور بر سر قیمت دلار، موجب شده تا منحنی رشد قیمت دلار از رقیب 12 ساله‌اش (یورو) به طور کاملا سوال‌برانگیزی عقب بماند. شکی نیست که اگر تزریق ارز دولتی به بازار صورت نمي‌گرفت، نرخ رشد آن به موازات یورو افزایش مي‌یافت.تا 6 ماه پس از هدفمندی یارانه‌ها بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری در بازار‌های جهانی تنها اندکی بیش از 11 درصد و در پایان ماه هفتم بیش از 15 درصد رشد داشته است. قیمت طلا در پایان آذر ماه 89 در حدود 1375 دلار و در پایان خرداد ماه 90 تقریبا 1532 دلار بود. این میزان با جدی تر شدن بحران اقتصادی در اروپا و بالا گرفتن اختلافات کنگره و دولت آمریکا بر سر تعیین سقف جدید بدهی‌های این کشور که نهایتا با یک توافق مسالمت‌آمیز به طور ناخوشایندی به اتمام رسید، تا پایان تیر ماه از مرز 1600 دلار نیز فراتر رفت و حتی تا نیمه مرداد ماه امسال مرز 1680 دلار را نیز پشت سر گذاشت. اگرچه برخی عوامل مانند اعلام نرخ اشتغال غیر قابل انتظار ماه جولای این نرخ را مجددا تا محدوده 1660 تعدیل کرد.
در تهیه جدول موجود در این گزارش، قیمت‌های پایان هر ماه در نظر گرفته شده است. از این رو قیمت‌های موجود نیز قطعا بالاترین قیمت‌ها نبوده است. به طور مثال قیمت دلار آمریکا تا 1250 تومان در بازار نیز افزایش یافته است. سکه طرح قدیم در برخی شرایط به 475 هزار تومان هم رسید. همچنین بالاترین قیمت ثبت شده برای سکه 465 هزار تومان بوده است. در عین حال آنچه قابل توجه است، اینکه با توجه به افزایش 11درصدی قیمت طلا در بازار‌های جهانی در مدت 6 ماهه مورد بحث که عمدتا به دلیل نگرانی از افزایش فشارهای تورمی و تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه و شرق آسیا و تا اندازه‌اي کسری بودجه کشورهای ناکام منطقه یورو و به ویژه بحران کسری بودجه آمریکا بوده است، قیمت‌های داخلی از افزایش بسیار شدیدتری برخوردار بوده‌اند. انتظارات تورمی در داخل کشور به ویژه با آغاز سال جدید، نقدینگی‌های سرگردان و حتی بخشی از سپرده‌های خرد بانکی را به سرعت راهی بازار ارز و سکه کرد.
از نکات قابل توجه در این جدول آن است که طی سه ماه اول هدفمندی یارانه‌ها با توجه به نرخ رشد 2/3 درصدی قیمت جهانی طلا، نرخ ریالی دلار آمریکا تقریبا در شرایطی برابر، در حدود 2/3 درصد رشد کرده است. در حالی که پس از تعطیلات نوروز و با انتشار جزئیات بسته پولی سال 90 به دلیل آنچه که از سوی کارشناسان به برآورده نشدن انتظارات سرمایه‌گذاری و حفظ سپرده‌ها در بانک‌ها مورد توجه قرار گرفت، تقاضا برای ارز و سکه و به تبع آن افزایش قیمت‌ها رشد شتابانی گرفت.
قيمت‌ها در ابتداي هدفمندي
آغازین روز‌های هدفمندی یارانه‌ها در آذر ماه 89 بازار ارز و سکه کمترین تاثیرات را از این بابت ثبت کرده است.بحث فروش اقساطی سکه در بانک ملی و تهاتر سکه در سررسید با یارانه نقدی، از اولین پیشنهاد‌های مطرح شده برای حفظ یارانه نقدی در بانک‌ها بود. خرید بیمه عمر نیز در این زمان از دیگر گزینه‌های پیشنهادی بیمه‌گران بود. از جمله مسائل تاثیر‌گذار در بازار ارز و سکه در دی ماه گذشته که به نظر رویکردی در جهت کنترل نقدینگی حاصل از تزریق نقدی یارانه را به همراه داشت، بحث شناورسازی نرخ سود بانکی بر اساس تورم انتظاری سال 90 بود. رییس کل بانک مرکزی پیش‌بینی کرده بود که هدفمندی یارانه‌ها حداقل 15 درصد به تورم موجود خواهد افزود. با توجه به نرخ تورم 8/10 درصدی پایان دی ماه 89، بانک مرکزی در تلاش برای به کرسی نشاندن بحث شناور سازی نرخ سود با توجه به تورم احتمالی در بسته پولی سال 90 فعالیت زیر پوستی را آغاز کرده بود، اگرچه دولتمردان و از جمله جهرمی مدیر عامل فعلی بانک صادرات و وزیر سابق کار و امور اجتماعی همچنان بر رای خود مبنی برلزوم کاهش نرخ سود بانکی پافشاری مي‌کردند. در همین زمان به مرور بازار شاهد افزایش قیمت ارز و سکه بود. تقریبا دو هفته بعد از هدفمندی یارانه‌ها، قیمت سکه در بازار حبابی شد. نرخ سکه تا 360 هزارتومان بالا رفت. در مقابل، افزایش نامتناسب قیمت سکه به شدت از سوی مقامات بانک مرکزی تکذیب مي‌شد. اوایل بهمن ماه بالاخره اتحادیه طلا این حباب قیمت را پذیرفت. اواخر این ماه پیش‌بینی شد که نرخ سود وام سال 90 در حد نرخ 12 درصدی سال 89 باقی بماند. بانک مرکزی در ادامه سیاست‌های کنترلی خود بر بازار ارز طی بخشنامه‌اي صرافی‌ها را از معامله ارز آزاد برحذر داشت. در این شرایط تب خرید دلار و سکه سراسر بازار را فراگرفت. قیمت دلار در 9 اسفند ماه به 1140 تومان رسید. نرخ سکه نیز تا 397 هزار تومان بالا رفت. 2 روز بعد بانک کارگشایی تزریق گسترده سکه و شمش طلا را آغاز کرد که اندکی از قیمت سکه کاست.
در همین حال با گذشت بیش از 2 ماه از هدفمندی یارانه‌ها، معاون اقتصادی بانک مرکزی در خصوص گمانه‌زنی‌های مختلف و بررسی احتمالات افزایش نرخ سود وام و سپرده‌های بانکی در گفت‌وگویی تلویحا بازار را به افزایش نرخ سود سپرده در بانک‌ها خوشبین کرد.
دکتر قضاوی در 15 اسفند ماه 89 ضمن تاکید بر اینکه برای عقود مشارکتی نمی‌توان از پیش نرخ قطعي تعیین کرد، گفته بود:« راهكار اوليه و مطلوب، آن است كه ميانگين موزون نرخ سود عقود مبادله‌اي و مشاركتي، ملاكي براي تعيين يك دامنه از نرخ سود پيشنهادي براي تسهيلات قرار گيرد. در اين صورت طبيعي است كه از نرخ سود انتظاري قابل درج در قراردادهاي مشاركت كاسته خواهد شد؛ اما لازمه اين كار، قدري افزايش در نرخ سود عقود مبادله‌اي است. اگر نرخ سود عقود مبادله‌ای و نرخ سود انتظاري قابل درج در قراردادهاي مشارکتی به هم نزدیک شوند، زمینه رانت در بازار پول کاهش مي‌یابد و با توجه به اختيار بانك مركزي براي تعيين حداكثر «نسبت سهم سود بانك‌ها در عقود مشاركتي»، در چارچوب قانون بانکداری بدون ربا، مي‌توان بر نرخ‌هاي انتظاري و اجحاف‌آميزي كه در عقود مشاركتي به كار گرفته مي‌شود، محدودیتی منطقي اعمال کرد.»امکان افزایش نرخ سود در عقود مبادله‌اي تلویحا به معنی افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی نیز بود.در 17 اسفند ماه بانک مرکزی طی بخشنامه‌اي به بانک‌ها و موسسات اعتباری حد مجاز وضعیت باز ارزی برای دلار را 10 درصد و برای یورو 20 درصد تعیین کرد. رییس کل بانک مرکزی در19 اسفند ماه خبر کاهش نرخ سود بانکی در بسته سال 90 را اعلام کرد.
انتشار بسته سیاستی – نظارتی سال 90
در 15 فروردین سال جدید و اعلام کاهش نرخ سود یک ساله سپرده‌ها از 14 به 5/12 درصد و تعیین سقف 14 تا 17 درصدی برای اوراق مشارکت موجب شد تا به فاصله یک روز در 16فروردین ماه قیمت سکه 6000 تومانی افزایش یابد. همزمان بحث کاهش صفر از واحد پول ملی موج بلندی از بی‌اعتمادی را روانه بازار ارز و سکه کرد. بانک‌های خصوصی با بالا گرفتن روند افزایشی قیمت‌ها در نامه‌اي از بانک مرکزی خواستار اصلاح بسته پولی 90 شدند. بسته‌اي که بعد‌ها مشخص شد در تدوین آن بانک مرکزی نقشی نداشته و کارشناسان وزارت اقتصاد طراحان عمده آن بوده‌اند. تشکیل صف‌های طویل در جلوی شعب بانک ملی و افزایش قیمت بی‌سابقه ربع سکه به 165‌هزار‌تومان در فروردین ماه، از جمله رویدادهای برجسته بازار ارز و سکه است. بازگشت رییس کل بانک مرکزی و فرمان وی مبنی بر تزریق سکه از طریق 400 شعبه بانك ملی، موجب شد تا ظرف یک روز 33 هزارتومان از قیمت سکه کاسته شود. اردیبهشت ماه با گذر قیمت جهانی طلا از مرز 1540 دلار، اعتراض‌ها به سیاست پولی بانک مرکزی بالا گرفت. افزایش تقاضا برای سکه در بانک‌ها موجب شد تا وزارت اقتصاد با وجود توافقات قبلی بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی و دارایی مالیات بر ارزش افزوده سکه را عملیاتی کند که خود قیمت سکه را 18 هزار تومان بالا برد. در این شرایط پس از مدتی قیمت سکه در بازار از قیمت سکه بانکی کمتر شد و فروش سکه بانکی به صفر رسید. رییس کل بانک مرکزی از سازمان امور مالیاتی در اجرایی کردن مالیات 4 درصدی ارزش افزوده سکه به شدت انتقاد کرد و گفت: بانک مرکزی دیگر کنترلی بر بازار سکه ندارد. با مقاومت وزارت اقتصاد و سازمان مربوطه بهمنی با پیشنهاد افزایش نرخ سود بانکی مجددا درصدد یافتن راهی برای تجمیع نقدینگی از بازار برآمد که باز هم از سوی شورای پول و اعتبار رد شد. همزمان بحث بر سر دیه 90 میلیون تومانی، سوالات متعددی را در بازار پول کشور مطرح کرد. 17 خرداد ماه قضاوی، معاون اقتصادی بانک مرکزی از تک نرخی شدن قریب‌الوقوع ارز در کشور خبر داد. یک روز بعد اتفاق غیرمنتظره در بانک مرکزی موجب التهاب دوباره بازار شد. بانک مرکزی نرخ مرجع دلار آمریکا را یک شبه 112 تومان بالا برد و آن را به 1172 تومان رساند. قیمت دلار آمریکا بلافاصله تا 1250 تومان در بازار بالا رفت. نرخ حواله دلار نیز به 1265 تومان رسید.
افزایش قیمت دلار مرجع در حالی بود که مقامات اقتصادی و رییس دولت بارها بر کاهش قیمت ارز تاکید کرده بودند. یک هفته بعد در 25 خرداد ماه بانک مرکزی تحت فشار دولت مجبور شد قیمت ارز را مجددا کاهش دهد. روزانه نزدیک به 10 تومان از قیمت دلار مرجع کاسته شد. قیمت دلار در بازار آزاد نیز به مرور روند کاهشی به خود گرفت. با این حال قیمت دلار در حد 1215 تومان در بازار آزاد توقف کرد.
تاکید مقامات اقتصادی مبنی بر تداوم سیاست‌های کنترلی بازار ارز چنین نتیجه داد که تعدادی صرافی در فرودگاه‌های کشور ایجاد شود و ارز مسافری در گیت خروجی به صورت نقدی و حواله ارزی در اختیار مسافران قرار گیرد. روز‌های بعد بانک مرکزی وعده داد که قیمت دلار را به 1000 تومان مي‌رساند. با این حال طی روز‌های اخیر که قیمت دلار مرجع به 1056 تومان رسیده است، قیمت دلار آزاد از 1140 تومان پایین‌تر نیامده و با معکوس شدن دوباره قیمت، گاهی تا 1160 تومان نیز بالا رفته است.
طی 6 ماه پس از اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه‌ها اگرچه افزایش سطح عمومی قیمت‌ها، انتظارات تورمی در جامعه را افزایش داده و تا حد قابل انتظاری بر نوسان قیمت ارزو سکه تاثیر گذاشت، اما به عقیده کارشناسان بسته سیاستی_نظارتی سال 90 با برآورده نکردن انتظار سپرده‌گذاران، نقدینگی‌های خرد را از بانک‌ها خارج و روانه بازار ارزو سکه کرد. ادعایی که مقامات وزارت اقتصاد هیچ گاه آن را نپذیرفتند.


07 آگوست 2011, 07:56
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست Re: تحلیل و بررسی بازار ارز ، طلا و سکه
معاون ارزي بانك مركزي خبر داد
استراتژ‌ي‌هاي سه‌گانه در بازار دلار
گروه بازار پول- انتقال فروش ارز مسافرتي به فرودگاه‌ها و ممنوعيت آن در سطح شهر، افزايش حواله ارزي تا سقف 500 هزار دلار و ايجاد خطوط ري فاينانس، استراتژي‌هاي سه گانه بانك مركزي براي كاهش شكاف ايجاد بوجود آمده ميان نرخ ارز در بازار رسمي و آزاد اعلام شد. سيدكمال سيدعلي معاون ارزي بانك مركزي روز گذشته براي اولين بار در اين سمت مقابل خبرنگاران قرار گرفت تا در كنار تشريح سياست‌هاي ارزي پاسخگوي سوالات آنان باشد.
سيدعلي در ابتداي سخنان خود با اشاره به وظايف بانك مركزي گفت: تامين نيازهاي واقعي ارز يكي از وظايف اصلي بانك مركزي است.معاون ارزي بانك مركزي اجراي سياست يكسان سازي نرخ ارز از سال 81 تا 9 ماه گذشته را موفق دانست و در تبيين شكاف بوجود آمده كنوني در بازار رسمي و غيررسمي اظهار كرد: دو نرخي شدن ارز متاثر از تحريم، توزيع نامناسب در كانال‌هاي توزيع براي پاسخ به نيازهاي واقعي مردم است.
مصداق‌هاي توزيع نامناسب
عضو هيات عامل بانك مركزي نامناسب عمل كردن شبكه توزيع را يكي از عوامل دو نرخي شدن ارز عنوان و ادعاي خود را مستند به آمارهاي تجاري كشور و نيازهاي واقعي ارزي كرد.
سيدعلي با استناد به تراز تجاري كشور هر گونه كمبود ارزي در كشور را رد و اظهار كرد: فروش ارز در داخل كشور در سال 88 معادل 49 ميليارد دلار، در سال 89 معادل 64 ميليارد دلار و چهار ماه ابتدايي سال جاري معادل 24 ميليارد دلار بوده است.وي پيش‌بيني كرد روند كنوني تا پايان سال به 70 ميليارد دلار خواهد رسيد.سيد علي در كنار مصارف ارزي به بخش منابع نيز اشاره كرد و گفت: منابع ارزي كشور بسيار بيش از حجم مصارف است؛ زيرا فروش نفت 70 ميليارد دلار، فروش ميعانات گازي و فرآورده‌هاي پتروشيمي 20 ميليارد دلار و صادرات غير نفتي 30 ميليارد دلار است و اين آمارها نشان مي‌دهد كه امكان عرضه بيش از تقاضا است. عضو هيات عامل بانك مركزي وجود تقاضاهاي واهي، عاملي تاثيرگذار بر تقاضاي واقعي دانست و گفت:‌ تقاضاي واقعي ارز در سال 88 براي بخش صادرات 21 ميليارد دلار ، براي سال 89 برابر 26 ميليارد دلار بدون ميعانات گازي و چهار ماهه سال جاري نيز 10 ميليارد دلار بوده است. وي تقاضاي واقعي در بخش واردات در سال 88 را 55 ميليارد دلار و در سال 89 حدود 64 ميليارد دلار ذكر كرد.معاون ارزي بانك مركزي ادامه داد: واردات در چهار ماهه ابتدايي امسال 18 ميليارد دلار بوده است؛ اما فروش ارز در اين مدت چهار ماهه 24 ميليارد دلار بوده كه نشان مي‌دهد تقاضاهاي اضافي براي ارز وجود دارد كه بايد مديريت شود. وي گفت: در راستاي يكسان سازي نرخ ارز در سال‌هاي گذشته بازار فرعي(بازار غير رسمي) فراموش شد؛ در حالي كه بايد نرخ بازار اصلي و فرعي از يكديگر جدا نباشد تا يكسان سازي نرخ ارز به خوبي حركت كند؛ به همين دليل بازار فرعي نبايد با بازار اصلي نرخ متفاوت داشته باشد. معاون ارزي بانك مركزي با استناد به آمارهاي ارائه شده گفت: وضعيت كنوني نشان مي‌دهد كه بانك مركزي در گذشته با سياست توزيع ارز خود حتي به نيازهاي بازار غير رسمي نيز پاسخ داده است.سيد علي پاسخ به نيازهاي واقعي را يكي از روش‌هاي توزيع مناسب ارز دانست و گفت: بانك مركزي براي رسيدن به اين هدف استراتژي‌هاي سه گانه‌اي اتخاذ كرده است.
استراتژي‌هاي سه گانه
وي در توضيح اين استراتژي سه گانه گفت: براي رفع مشكلات ارز در كشور تمام تقاضاي واردكنندگان اعم از برات، حواله و اعتبار اسنادي در سيستم بانكي داخلي كشور انجام مي‌شود، به نحوي كه از هفته گذشته انجام حواله براي فروشندگان خارجي تا 500 هزار دلار با نرخ مرجع امكان‌پذير مي‌شود، اين بخشنامه هنوز در سيستم بانكي اجرايي نشده؛ زيرا بخشنامه آن به كليه شعب ابلاغ نشده است. وي با بيان آنكه نيازهاي واقعي كشور در بخش ارز را جوابگو هستيم، اظهار كرد: در 36 سرفصل همانند سفر، ارز پزشكي، ثبت‌نام دانشجويان وغيره خدمات ارائه مي‌شود. به گفته وي، ارز مسافرتي علاوه بر گيت دوم فرودگاه در برخي از بانك‌ها ارائه مي‌شود كه البته اين امر در راستاي جلوگيري از سوء‌استفاده از ارز مسافري است. وي همچنين از تخصيص خطوط ريفاينانس براي واردكنندگان با همكاري بانك مركزي خبرداد و گفت: خريدار با پيش پرداخت 10 يا 20درصد مي‌تواند مابقي پول را در يك سال به بعد به بانك پرداخت كند؛ اما فروشندگان به صورت نقدي پول را دريافت مي‌كنند.
وي ادامه داد: اگر منابع بانك مركزي جوابگوي ريفاينانس نباشد تقاضاي تخصيص چهار تا 5 ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي را داريم تا توليدكنندگان بيشتر بتوانند از نرخ مرجع استفاده كنند. همچنين بانك مركزي از منابع ارزي خود 2ميليارد دلار پيش‌بيني كرده كه دو ميليارد دلار ديگر نيز اضافه بر آن در نظر مي‌گيريم.
نحوه تعيين نرخ ارز
پس از سخنان معاون ارزي نوبت به سوالات خبرنگاران رسيد، سيد علي در پاسخ سوالي درباره سياست بانك مركزي در زمينه نرخ ارز گفت: سياست بانك مركزي عمل قانون برنامه پنجم است كه تعيين كرده نرخ ارز بر اساس تفاوت نرخ تورم داخلي و خارجي تعديل شود.وي در عين حال اضافه كرد: در تورم داخلي بايد بخش مبادله‌پذير محاسبه شود و بخشي مانند مسكن را كه فاقد چنين خاصيتي است در محاسبات براي تعديل نرخ ارز وارد نكرد.او نرخ بهينه ارز را نرخي عنوان كرد كه صادرات و واردات به صورت روان و مطلوب انجام شود. او هدفمندي يارانه‌ها، تحريم‌ها و افزايش هزينه واردات را سه ملاحظه تعديل نرخ ارز دانست و افزود: نرخ ارز كشور بايد با اين ملاحظات تعيين شود.
بسته پولي شكاف را تشديد كرد
سيدعلي در پاسخ به سوال ديگري در خصوص تاثير بسته پولي بر شكاف ارزي گفت: شكاف ارزي به وجود آمده در بازار از مهر ماه رخ داد و بسته پولي مي‌تواند اين وضعيت را تشديد كند. او درباره تغيير بسته پولي ابراز بي‌اطلاعي كرد، اما تلويحا تغيير سياست‌ها در بسته پولي را منتفي ندانست.وي در مورد ساماندهي صرافي‌ها گفت: در تمام دنيا، صرافي‌ها كارشان اين است كه از مردم ارز بخرند و به مردم ارز بفروشند و جز اين نيست اگر اين كار اتفاق افتد، ساماندهي به صورت خودكار انجام شده است.
تمهيدات لازم براي تحريم و ميزان فروش ارز مسافري
معاون ارزي بانك مركزي با اشاره به تهديد بانك مركزي در خصوص تحريم گفت: تحريم بانك مركزي از لحاظ حقوقي و بين‌المللي و به دليل مسووليت امكان‌پذير نيست، اما تجربه نشان داده غربي‌ها از قواعد بين‌المللي پيروي نمي‌كنند. معاون ارزي بانك مركزي از فروش 7ميليارد دلار ارز مسافري در يك سال گذشته خبر داد و گفت: اين رقم در چهار ماهه نخست سال يك ميليارد و 700 ميليون دلار بوده است.
دلايل افزايش يك شبه ارز مرجع
سيدعلي درباره موضوع افزايش نرخ مرجع ارز در خرداد ماه كه به صورت يك شبه حدود 12 درصد افزايش يافت، گفت: براي يكسان‌سازي نرخ ارز يك روش اين است كه به صورت تدريجي قيمت نرخ مرجع را افزايش بدهيم روش ديگر اين است كه نرخ مرجع را به قيمت بازار نزديك كنيم و پس از آن نرخ را پايين بكشيم، بانك مركزي روش دوم را انتخاب كرد.او در برابر اصرار خبرنگاران پذيرفت كه اين سياست جوابگو نبوده و شكست خورده است. معاون ارزي بانك مركزي درباره ريشه‌يابي دليل دو نرخي شدن نرخ ارز وجود انگيزه‌هاي اقتصادي، سياسي و سوداگرانه را محتمل دانست و گفت:‌ به دليل ممكن نبودن انتقال ارز از مبادي رسمي انتقال‌ها از طريق مجاري غير بانكي انجام مي‌شود كه اين مساله هزينه واردات را گران كرده است. بنابراين ممكن است افراد به دليل انگيزه‌هاي سوداگرانه براي سود بيشتر يا انگيزه‌هاي اقتصادي براي احتياط و كاهش قيمت تمام شده توليد و همچنين انگيزه‌هاي سياسي كه ناشي از تحريم است، اقدام به تهيه ارز كنند.به گفته وي اين رفتارها تقاضا براي ارز را افزايش داده و منجر به دو نرخي شدن مي‌شود.
دو پنجم بدهي هند پرداخت شده است
سيدكمال سيدعلي از حل شدن موضوع پرداخت بدهي نفتي هند به ايران خبر داد و گفت:‌ دو پنجم از اين بدهي پرداخت شده است. وي در مورد بدهي نفتي كره جنوبي به ايران پاسخي نداد. رييس كل بانك مركزي بدهي نفتي هند به ايران را 5 ميليارد دلار اعلام كرده بود كه با توجه به ميزان پرداخت شده گفت: دو ميليارد دلار از اين طلب به ايران پرداخت شده است.


14 آگوست 2011, 08:14
مشخصات شخصی

عضو: 21 جولای 2011, 19:27
پست ها: 73
پست Re: تحلیل و بررسی بازار ارز ، طلا و سکه
ایسنا: با وضعيتي كه در بازار مشاهده مي‌شود گويا بانك مركزي همچنان اصرار به بالا نگه داشتن نرخ طلا و ارز دارد موضوعي كه با وعده‌هاي رييس كل بانك مركزي مغاير است چرا كه آنچه در بازار ديده مي‌شود نه واقعي كردن نرخ طلا، سكه و ارز را نشان نمي‌دهد بلكه فقط بازار بانك را داغ و داغ‌تر كرده است.

با اين‌كه بانك مركزي تلاش كرد كه بالا بودن قيمت سكه را به گردن واسطه‌ها بياندازد اما چنانچه مشاهده مي‌شود سياست موجود، حفظ نرخ ارز و سكه در سطح بالاست و در اين بين خود بانك ماهيت واسطه را به خود گرفته است.

بازار با وجود كاهش نرخ جهاني طلا به صورت چشمگير شاهد محدود كردن ارز از سوي بانك مركزي است كه همواره دليلي براي روند مغاير قيمت طلا در ايران بوده است؛ بانك مركزي در هفته جاري اقدام به محدود كردن توزيع ارز در بازار كرد به گونه‌اي كه كاهش عرضه در برابر تقاضاي موجود باعث افزايش نرخ ارز و از سوي ديگر بالا رفتن قيمت طلا شد.

بانك مركزي به دنبال چيست؟

«بانک مرکزي قيمت سکه را کاهش مي‌دهد؛ بانک مرکزي حباب سکه را از بين مي‌برد. کاهش 80 هزار توماني سکه در بانک مرکزي و .... » اين‌ها تيترهايي است که اين روزها نه تنها ذهن فعالان در بازار سکه و طلا را به خود مشغول کرده بلکه، امروز اکثريت افراد جامعه صحبتي از آن در محافل مختلف به ميان مي‌آورند اما سوالي که در اين ميان مطرح مي‌شود اين است که واقعا به راستي بانک مرکزي چه سياستي را در خصوص سکه دنبال مي‌کند؟

ششم آذرماه بود که رييس کل بانک مرکزي در جمع خبرنگاران از کاهش 70 تا 80 هزار توماني قيمت سکه در بانک مرکزي خبر داد و اين وعده در کمتر از سه روز عملي شد و نهم آذرماه قيمت سکه تمام بهار آزادي در بانک ملي به 535 هزار و 560 تومان رسيد در حالي که اين نوع سکه در روز ششم آذرماه 618 هزار و 800 تومان بود.

پس از اين شوک ناگهاني در بازار سکه، روند کاهش قيمت انواع سکه از سوي بانک مرکزي تا 17 آذر ادامه يافت و سکه تمام به پائين‌ترين قيمت خود در چندماه اخير يعني 523 هزار و 120 تومان رسيد در حالي که در اين روز قيمت جهاني طلا 1715 دلار و هر دلار در بازار آزاد حدود 1350 تومان بود.

در حالي که همگان انتظار شکسته شدن قيمت‌هاي حباب‌گونه سکه را در بازار داشتند، بازار همچنان در مقابل سياست‌هاي بانک مرکزي مقاومت نشان مي‌داد و در اين شرايط انتظار اين بود که با تثبيت قيمت سکه در بانک مرکزي، سرانجام مقاومت بازار شکسته شود اما، با نگاهي به قيمت‌هاي اعلام شده براي انواع سکه از سوي بانک مرکزي در يک هفته اخير، متوجه خواهيم شد که علي‌رغم کاهش قيمت جهاني طلا به 1640 دلار و عدم تغيير آنچناني قيمت دلار در بازار آزاد، بانک مرکزي بار ديگر سياست افزايش قيمت سکه را در پيش گرفته است که خود جاي سوال دارد.

نرخ سكه در بانك

در شعب منتخب بانک مرکزي، امروز (چهارشنبه) قيمت سکه تمام بهار آزادي با پنج هزار و 200 تومان افزايش نسبت به روز گذشته به 533 هزار تومان رسيده است، نيم‌سکه و ربع‌سکه هم با 2600 و 1040 تومان افزايش به قيمت 256 هزار و 880 تومان و 128 هزار و 440 تومان و سكه گرمي 72 هزار و 280 تومان به فروش مي‌رسد.

نرخ سكه بر اساس اعلام اتحاديه كشوري طلا

به گفته محمد كشتي‌آراي وضعيت بازار طلا و سكه قابل پيش‌بيني نيست؛ نوسان نرخ تابع مسائل زيادي است كه به هيچ عنوان نمي توان آن را پيش بيني كرد.

بر اين اساس امروز قيمت سكه طرح قديم در بازار آزاد 610 هزار تومان، سكه طرح جديد 589 هزار تومان، نيم سكه 285 هزار تومان، ربع سكه 142 هزار تومان و سكه گرمي 78 هزار تومان است.

همچنين هر مثقال طلاي 17 عيار 238 هزار تومان، هر مثقال طلاي 18 عيار 253 هزار تومان و هر گرم طلاي 18 عيار 55 هزار تومان است.

هر اونس طلا نيز امروز هزار و 637 دلار، هر اونس پلاتين هزار و 478 دلار و اونس نقره 30دلار و 96 سنت معامله شد.

بر اين اساس هر دلار امريكا هزار و 377 تومان، هر يورو هزار و 820 تومان و هر پوند دو هزار و 160 تومان عرضه شد.

نرخ سكه بر اساس اعلام اتحاديه طلا تهران

بر اساس اعلام اتحاديه طلا و جواهرات تهران، امروز قيمت سكه طرح قديم در بازار آزاد 595 هزار تومان، سكه طرح جديد 584 هزار تومان، نيم سكه 280 هزار تومان، ربع سمه 144 هزار تومان و سكه گرمي 77 هزار تومان است.

همچنين هر گرم طلاي 18 عيار 54 هزار و 800 تومان و هر دلار هزار و 368 تومان معامله مي‌شود.

اين اتحاديه در پاسخ به اين پرسش كه چرا نرخ‌هاي اعلامي توسط آن‌ها با نرخ بازار متفاوت است با اظهار بي اطلاعي، مدعي شد كه نرخ‌ها به آن‌ها اعلام مي‌شود اما در بازار با اين قيمت‌ها نمي‌توان خريد كرد.

نرخ سكه، طلا و ارز در بازار آزاد

امروز قيمت سكه طرح قديم در بازار آزاد 615 هزار تومان، سكه طرح جديد 590 هزار تومان، نيم سكه 283 هزار تومان، ربع سمه 145 هزار تومان و سكه گرمي 75 هزار تومان است.

همچنين هر گرم طلاي 18 عيار 55 هزار تومان، هر دلار امريكا هزار و 377 تومان، هر يورو هزار و 820 تومان و هر پوند دو هزار و 160 تومان معامله شد.


14 دسامبر 2011, 21:24
مشخصات شخصی

عضو: 21 جولای 2011, 19:27
پست ها: 73
پست Re: تحلیل و بررسی بازار ارز ، طلا و سکه
افزایش قیمت سکه مافیایی نیست و ناشی از حجم بالای نقدینگی است!


به گزارش ایسنا محمدیوسف امین داور ـ کارشناس اقتصاد ـ در این زمینه در یادداشتی با عنوان "مافیای همگانی" به تشریح دلایل هجوم به بازار سکه پرداخته است:
«تردید در وجود و فعالیت سودجویان در هر بازاری خصوصا بازاری با شرایط فعلی بازار سکه و ارز ایران، قطعا از ساده انگاری خواهد بود چرا که به طور حتم هیچ یک از خریدارانی که سکه یا ارز را در اوج گرانی با قیمت های بالا خریده‌اند، نمی‌خواهند شاهد افت قیمت ها و به دنبال آن سوخت سرمایه هایشان باشند از این رو هر کس هر آنچه در توان دارد به کار می‌بندد تا از این اتفاق جلوگیری کند.
حال هر مقدار که سرمایه گذاری ها بیشتر باشد طبعا مخالفت ها و مقاومت ها هم نیز شدیدتر خواهد بود. این دقیقا همان اتفاقی است که طی یک هفته اخیر در بازار سکه ایران شاهد آن هستیم؛ قیمت شکنی بانک مرکزی با هدف ترکاندن حباب قیمت سکه با مقاومت سازماندهی شده دلالان و سرمایه گذارانی مواجه شده است که ارقام بالایی برای خرید سکه پرداخت کرده اند بنا بر این می توان مقداری از سرعت کند کاهش قیمت سکه را به حساب همین مقاومت ها گذاشت.
با این حال می توان از زاویه‌ای دیگر هم به موضوع نگاه کرد؛ با محاسبات ساده‌ای می توان فهمید که آیا بازار سکه و طلا تحت کنترل مافیاست یا خیر؟

اگر حجم نقدینگی کشور را که در حدود سه هزار و 500 میلیارد ریال است، با حجم ذخیره طلای بانک مرکزی که رقمی در حدود 500 تن عنوان می شود، مقایسه کنیم به نکات جالبی خواهیم رسید. طی روزهای گذشته در حراج بانک کارگشایی هر شمش یک کیلویی طلا حدود 710 میلیون ریال معامله شده است، با این اوصاف کل ذخیره بانک مرکزی در حدود 355 هزار میلیارد ریال ارزش ریالی خواهد داشت.

نکته جالب در این میان نیز این است که افزایش حجم نقدینگی از ابتدای سال تا کنون نیز مبلغی در همین حدود بوده است. حال اگر حتی بانک مرکزی تمامی ذخایر طلایش را نیز حراج کند فقط می تواند 10 درصد نقدینگی جامعه را جذب کند و طبیعتا سیاست عرضه ذخیره طلای بانک مرکزی به قیمتهای پایین و با هدف بازارشکنی، چندان دوام نخواهد یافت و نباید هم بیابد.بنا بر این ابتدا باید دلایل عطش خرید طلا را در بازار بررسی کرد و خریداران سکه و طلا را شناخت. سه دلیل عمده برای این موضوع می‌توان شمرد؛ یکی افزایش حجم نقدینگی، دیگری عدم جذب نقدینگی در بازارهای رقیب نظیر سپرده های بانکی و بازار بورس و سرانجام گمانه زنی های عموم مردم از کاهش ارزش پول ملی و افزایش ارزش ارز که در افزایش نرخ طلا نیز دخالت خواهد داشت.
از این رو به سادگی در می یابیم که تلاطم فعلی بازار در نتیجه ترزیق چند میلیارد تومان پول از سوی یک گروه مافیایی نیست و مقاومت در برایر افت قیمت نیز سراسر به مافیا ارتباط ندارد بلکه واکنشی همگانی از سوی سرمایه گذاران و آحاد جامعه است. با دیدگاه مافیایی باید تمامی دارندگان پس انداز را جزو مافیا دانست که خود به خود اکثر خانوارهای طبقه متوسط و ثروتمندان جامعه را شامل می شود و این گروه چیزی در حدود نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند.
بنابراین به جای پرداختن به معلول‌ها و آثار باید به درمان ریشه‌ها پرداخت. در این راستا قرار گرفتن سیاست‌های کلاسیک برای جمع آوری نقدینگی از سطح جامعه، به همراه مشخص کردن برنامه کاهش ارزش پول ملی و همچنین در پیش گرفتن سیاست‌های لازم رسانه ای و تبلیغاتی برای آموزش به آحاد جامعه می تواند تاثیرگذارتر باشد.»


14 دسامبر 2011, 21:29
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست Re: تحلیل و بررسی بازار ارز ، طلا و سکه
با وضعيتي كه در بازار مشاهده مي‌شود گويا بانك مركزي همچنان اصرار به بالا نگه داشتن نرخ طلا و ارز دارد موضوعي كه با وعده‌هاي رييس كل بانك مركزي مغاير است چرا كه آنچه در بازار ديده مي‌شود نه واقعي كردن نرخ طلا، سكه و ارز را نشان نمي‌دهد بلكه فقط بازار بانك را داغ و داغ‌تر كرده است.

با اين‌كه بانك مركزي تلاش كرد كه بالا بودن قيمت سكه را به گردن واسطه‌ها بياندازد اما چنانچه مشاهده مي‌شود سياست موجود، حفظ نرخ ارز و سكه در سطح بالاست و در اين بين خود بانك ماهيت واسطه را به خود گرفته است.

بازار با وجود كاهش نرخ جهاني طلا به صورت چشمگير شاهد محدود كردن ارز از سوي بانك مركزي است كه همواره دليلي براي روند مغاير قيمت طلا در ايران بوده است؛
بانك مركزي در هفته جاري اقدام به محدود كردن توزيع ارز در بازار كرد به گونه‌اي كه كاهش عرضه در برابر تقاضاي موجود باعث افزايش نرخ ارز و از سوي ديگر بالا رفتن قيمت طلا شد.
در زمان هایی که قیمت طلا در بازار جهانی شروع به ریزش می کند با افزایش قیمت دلار در بازار داخلی مانع کاهش محسوس قیمت سکه و طلا در بازار داخلی می شوند . برای خرید دلار و سکه استراتژی معکوس در ایران فعلا مد نظر است و طی بررسی هایی که انجام شده مواقعی که قیمت طلا در بازار جهانی بالا می رود قیمت دلار در داخل کشور کاهش پیدا می کند و زمانی که طلا در بازار جهانی کاهش می یابد قیمت دلار در بازار داخلی افزایش پیدا می کند . البته درست است که قیمت دلار و طلا در بازار جهانی معکوس هستند اما در ایران بانک مرکزی از سیستم کنترلی قیمت ارز استفاده می کند.
امروز با وجود آنکه قیمت جهانی طلا سقوط بی سابقه داشت و با حدود 80 دلار کاهش در یک روز قیمت 1560 دلار را تجربه کرد ولی بانک ملی سکه تحویل این بانک را با افزایش قیمت نسبت به دیروز 5382000 ریال اعلام کرده است.


15 دسامبر 2011, 13:06
مشخصات شخصی

عضو: 06 اکتبر 2011, 19:55
پست ها: 30
پست Re: تحلیل و بررسی بازار ارز ، طلا و سکه
مبادلات سکه و ارز طی هفته گذشته یکی از پرنوسان‌ترین دوره‌های زمانی را پشت سر گذاشت. در شرایطی که قیمت دلار مرز یک هزار و 500 تومان را هم تجربه کرد، قیمت سکه به تبعیت از این وضعیت در بازار نقدی و به تاثیر از آن در بازار آتی، شرایط نامتعادلی را دنبال می‌کند. پیش فروش سکه از سوی بانک مرکزی که با تحویل 4 ماهه و به قیمت پایه 546 هزار تومان (بدون احتساب هزینه و مالیات) از دیروز در شعب بانک ملي آغاز شده، وضعیت عرضه و تقاضا در بازار نقدی و بازار آتی را تغییر داده است.
براساس گفته یکی از کارشناسان بورس، در صورتي كه پیش‌فروش‌های سکه در شعب بانکی ادامه پیدا کند و استقبال از این وضعیت بیشتر شود، آن وقت ممکن است دادوستدها در بازار آتی با روال دیگری مواجه شود، حتی ممکن است معامله در این بازار با تردید سرمایه‌گذاران رو به رو شود. به نظر تحلیلگران، بازیگران بازارهای بورس همه باید در شرایط مساوی قرار بگیرند و همه باید استانداردهای شرایط معامله را رعایت کنند.
این در حالی است که بانک مرکزی با پیش فروش سکه به صورت نامحدود، روند جریان معاملات را تغییر می‌دهد. براساس اعلام بانک مرکزی با احتساب مالیات و سایر هزینه‌ها هر کس می‌تواند سکه را در حدود 573 هزار تومان برای 4‌ماه بعد خریداری کند و اگر افزایش نرخ داشت، می‌تواند کالا را تحویل بگیرد و اگر کاهش داشت می‌تواند تحویل نگیرد و پول خود را بدون سود پس بگیرد؛ این یعنی ریسک صفر درصد و امکان سود معقول.


پیش فروش سکه ادامه دار نیست؟

اما کارشناسان بازار آتی، بر این باورند موضوع پیش فروش سکه تنها در کوتاه‌مدت می‌تواند بازار قراردادهای آتی را تحت‌تاثیر قرار دهد؛ زیرا در بلندمدت به دلیل تغییرات جهانی اونس طلا و نوسانات بازار ارز و از سویی فاکتورهای سیاسی شرایط تغییر می‌کند. به نظر فعالان بازار آتی همه این گفته‌ها در شرایطی اعلام می‌شود که مساله تحویل و تعهدات بانک مرکزی ذهن بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود مشغول کرده، زیرا اگر به رفتار بانک مرکزی طی سالیان گذشته در قبال تصمیمات بازار ارز و سکه توجه كنيم می‌بینیم این نهاد نتوانسته در قبال تعهدات و سیاست‌های در نظر گرفته پاسخ مناسب دهد.

یکی از معامله‌گران عقیده دارد. اين امر باعث شده خیلی از مردم نسبت به اجراي برخي تصمیمات اعلام شده تردید داشته باشند. سردرگمی و ابهام نسبت به آینده از مباحثی است که منتج از این وضعیت است و به نظر می‌آید دولت در این زمینه باید تصمیمات جدی و مهم اتخاذ کند و گرنه روال از شرایط فعلی نگران‌کننده‌تر خواهد شد.

مسوولان بورس کالا بر این باورند بانک مرکزی بهتر است نسبت به عرضه سکه به صورت پیش فروش یا نقدی در بورس بیشتر از این تعلل نکند؛ زیرا این بازار علاوه بر اینکه به صورت شفاف و رقابتی می‌تواند تعیین‌کننده قیمت‌ها باشد در نفع‌رسانی به دو طرف معامله هم سهیم خواهد بود. این در حالی است که چند روز پیش هم بورس کالا از عرضه سکه در بورس خبر داده بود، اما به نظر می‌رسد بانک مرکزی کاملا مخالف با رویه بورس کالا حرکت می‌کند و این نمی تواند برای آینده بازارها مطلوب باشد.


در همين حال محمدرضا پورابراهيمي ـ رييس هيات مديره بورس كالا به عرضه نقدي سكه در بورس كالا اشاره كرد و به ايسنا گفت: عرضه نقدي سكه در بورس كالا با پيش فروش سكه متفاوت است و پيشنهاد پيش فروش سكه و انجام معاملات ثانويه آن در بورس كالا به رييس كل بانك مركزي ارائه شده است.

اما حاشیه‌های بازار آتی تنها به پیش فروش سکه برنمی‌گردد رشد قیمت ارز و در راس آن افزایش یکباره قیمت دلار به سطح بیش از یک هزار و 500 تومان، دادوستد در سررسیدهای نزدیک را با رشد و سررسیدهای دور را بدون تغییر با همان مسیر کاهشی مواجه کرد. این در حالی است که دلیل عمده افت قیمت‌ها در سررسیدهای دور، مساله پیش فروش سکه بانک مرکزی بوده و به‌رغم ركوردزني دلار و افزايش قيمت آن و افزايش قيمت اونس، به دليل تعطيلي احتمالي امروز بازار تهران، معاملات آتي نيز بسيار آرام انجام مي‌شود، اين در شرايطي بود كه در پايان دادوستدهاي ديروز، حجم معاملات به 27 هزار و 507 قرارداد به ارزش بالغ‌بر 192 ميليارد تومان رسيد.
براساس گفته فعالان، روزانه از سوی صرافی‌های بزرگ 200 میلیون دلار ارز براي فروش در بازار نیاز است که این محدوده برای روزهای گذشته در سطح بسیار پایینی بوده، از سویی عدم توانایی در اجرایی کردن تعهدات ارزي از سوی چند شخصیت حقیقی و حقوقی نیز باعث شده روز گذشته برای بازارها از جمله بازار آتی سکه روز بی‌سابقه‌ای تلقی شود.


نوسان نرخ ارز و مشکلات ناشی از آن
یکی از واردکنندگان فعال در رابطه با وضعیت بازار ارز و آینده آن می‌گوید: متاسفانه بسته شدن ثبت سفارش‌ها برای معامله‌گران از سوی کشورهای همجوار باعث شده نگرانی‌ها برای وارد‌کنندگان بیشتر شود و نوسان قیمت ارز نیز زياد شود.
آنوش رحام، معتقد است مشکلات مربوط به ارز و از سویی محدودیت ال‌سی‌ها و بسته شدن ثبت سفارشات شرایط مبهمی را برای آینده رقم زده است. البته به نظر این فعال، توقف مبادلات با برخی کشورهای همجوار و بسته شدن ثبت سفارشات موقتی است و احتمالا این روند تغییر کند. این در حالی است که تبادلات تجاری ایران با امارات به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت فعلا قطع شده و ممکن است نگرانی‌ها با جلسه امشب اتحادیه اروپا نیز وارد فاز جدیدی شود. بررسی قیمت‌ها طی ده روز گذشته نشان می‌دهد که اوضاع کاملا نوسانی و هیجانات به دور از منطق است؛ به طوری که رشد قیمت دلار از تاریخ 19 آذرماه تا دیروز(با نرخ 1530 تومان) نشان از رشد 185 تومانی این ارز طی مدت مذکور دارد این در شرایطی است که تغییرات قیمت دلار، سکه بازار نقدی و اونس جهانی همه نشان از نوسانات پیوسته و تغییرات معنی‌دار قیمت‌ها طی مدت مذکور دارد (جدول روند قیمت‌ها می‌تواند به صورت مشخص و معین نمایش‌دهنده این تغییرات باشد). در پایان باید گفت دولت و نهادهای تصمیم‌گذار بهتر است سیاست‌های تاثیرگذار را در از بین بردن التهاب شدیدی که در بازار به وجود آمده، اعمال کنند.


23 دسامبر 2011, 10:05
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: 08 جولای 2011, 18:10
پست ها: 503
پست Re: تحلیل و بررسی بازار ارز ، طلا و سکه
یک کارشناس افتصادی در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد
3 دلیل رشد قیمت سکه/ خبر عدم افزایش نرخ سود موثر بود

خبرگزاری فارس: 3 دلیل رشد قیمت سکه/ خبر عدم افزایش نرخ سود موثر بود

فرزان سهرابی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در خصوص خبر عدم افزایش نرخ سود بانکی و مطرح نبودن این مسئله اظهار داشت: ‌در صورتی که نرخ سود بانکی افزایش نیابد بازار آتی مثبت می‌شود و بازار صبح امروز مثبت باز شد و برای ما جای سوال بود که چرا بازار مثبت باز شد و متوجه شدیم که اختلاف بین نرخ سکه بازار نقد و آتی وجود دارد.

وی ادامه داد: قیمت سکه آتی در هر ماه 30 هزار تومان نسبت به قیمت نقد آن بیشتر است یعنی اگر در حال حاضر سکه نقد 678 هزار تومان است سکه آتی برای اسفند ماه باید 30 تومان بیشتر،‌ برای اردیبهشت 30 هزار تومان بیشتر از سکه اسفند باشد و در حال حاضر این اختلاف 30 هزار تومان است.

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: علاوه بر اختلافی که بین قیمت آتی و نقد وجود داشت، خبر عدم افزایش نرخ سود بانکی نیز بر روی قیمت‌ها اثر گذاشت و بازار را مثبت کرد. البته با توجه به عدم افزایش نرخ سود بانکی و قاچاق ارز و خروج سرمایه‌ها از دلار به دلیل برخی محدودیت‌ها، روند قیمت سکه نقد رو به رشد است در نتیجه نرخ سکه آتی نیز با توجه به این مسائل افزایشی خواهد بود.

به گفته وی، وقتی خبری از افزایش نرخ سود بانکی نباشد، سرمایه‌ها نیز به سمت بانک ها حرکت نمی‌کند، بنابراین با توجه به وضعیت نا مناسب بازار دلار، سرمایه‌ها مجدد وارد بازار سکه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی‌ها از روند طلای جهانی نیز رو به رشد و فعلا نظری به نزول آن وجود ندارد، گفت: دلیل این که بازار پیش بینی نزول انس را ندارد تمایل خریدار طلا در جنوب شرق آسیا است. بنابراین سه عامل خروج سرمایه‌ها از بازار دلار و حرکت ان به بازار سکه، عدم افزایش نرخ سود بانکی و پیش‌بینی روند مثبت طلای جهانی همه دلایلی است که می‌توان بر اساس آن بازار سکه نقد و تناسب آن آتی را رو به رشد پیش‌بینی کرد.


16 ژانویه 2012, 15:50
مشخصات شخصی

عضو: 06 اکتبر 2011, 19:55
پست ها: 30
پست Re: تحلیل و بررسی بازار ارز ، طلا و سکه
آفتاب: سایت روزنامه دولت (روزنامه ایران) در واکنش به اظهارات احمد توکلی در باره ناتوانی بانک مرکزی در ساماندهی بازار طلا و ارز که در سایت الف منتشر شده بود نوشت:

*نخستین نشانه‌های رشد قیمت ارز در بازار در مهرماه سال ۸۹ آشکار شد بطوری که در آبان‌ماه نرخ دلار به ۱۲٬۵۰۰ ریال هم رسید. این در حالی بود که جوسازی برخی افراد و جریان‌ها در ارتباط با آغاز طرح هدفمندی یارانه‌ها در این افزایش قیمت بی‌تأثیر نبود. پس از این افزایش قیمت، بانک مرکزی بلافاصله در بازار مداخله کرد و نرخ دلار تا ۱۰٬۸۵۰ ریال پائین آمد. در همین ایام دکتر احمدی‌نژاد با اعلام سیاست کاهش نرخ ارز گفت: از رئیس کل بانک مرکزی خواسته‌ام که قیمت ارز را واقعی کند، زیرا وقتی ذخایر عظیم ارزی در اختیار هست باید پول ملی را تقویت کنیم و روند کاهش قیمت ارز باید ادامه یابد تا پول ملی‌مان، پول قدرتمندی باشد.

* رئیس‌جمهور در فروردین‌ماه سال ۹۰ نیز در جمع مردم کرمانشاه با اشاره به این‌که دولت امریکا طی ۳۰‌ سال اخیر ۳۰‌ هزار میلیارد دلار دارایی کاذب به دنیا سرازیر کرده و در ازای آن کالا، معادن و ثروت ملت‌ها را به جیب سرمایه‌داران سرازیر کرده است، بر بی‌ارزش بودن دلار در قیمت‌های فعلی تأکید کرد. پس از شروع سال ۹۰ بازار ارز باز هم شاهد رشد قیمت در ماه‌های اردیبهشت و خرداد بود و نرخ دلار باز هم تا مرز ۱۲٬۴۰۰ ریال بالا آمد اما باز هم با مداخله بانک مرکزی نرخ دلار سیر نزولی به خود گرفت و در اواسط مرداد ماه به محدوده ۱۱٬۰۰۰ ریال برگشت. با شروع نیمه دوم سال باز هم روند افزایش نرخ دلار شدت گرفت.

* رئیس‌جمهور در سفر استانی به همدان و در جمع مردم این شهر از اخلال عده‌ای در بازارهای طلا و ارز خبر داد و خطاب به مردم گفت: «در شرایط کنونی عده‌ای سازمان‌یافته و با برنامه می‌خواهند بازار را به هم‌ بریزند و جیب ملت را خالی کنند، ذخیره ارزی‌ ما آنقدر هست که همه نیازهای وارداتی ما را پاسخ‌گو است، اما عده‌ای با تلاش برای ایجاد تلاطم در بازار ارز، هرچه بانک مرکزی دلار عرضه می‌کند خریداری می‌کنند و می‌گویند قیمت دلار باید بالا برود، هر روز یک موج و یک شایعه راه می‌اندازند و اطلاعات غلط در جامعه منتشر کرده و بازار را تهدید می‌کنند. در بازار سکه عده‌ای با پول‌های کلان وارد بازار شدند و اقدام به خرید سکه کردند تا آرامش بازار را برهم بزنند.»

اگر به مقطع زمانی هشدارهای متعدد رئیس‌جمهور درباره اخلال‌گری برخی جریان‌ها در بازارهای ارز و طلا توجه کنیم درمی‌یابیم که چرا برخی افراد با سیاسی‌خواندن مواضع رئیس‌جمهور سعی داشتند جامعه را نسبت به هشدارهای متعدد ایشان نسبت به اخلال‌گری‌های برنامه‌ریزی شده در بازارها بی‌توجه سازند و افکارعمومی را از واقعیت‌های پشت پرده اقتصاد کشور منحرف کنند.

*حتی در همین زمان که رئیس‌دولت سیاست کاهش نرخ ارز را مطرح می‌کرد بسیاری از مدعیان اقتصادی در کشور کاهش نرخ ارز را رد می‌کردند و آن را سیاست درستی نمی‌دانستند.

*پس از هشدار‌های دکتر احمدی‌نژاد در سفر استانی به همدان و انتشار برخی گزارش‌ها از ورود منابع نهادهایی چون شهرداری در بازار سکه و طلا تب و تاب این بازار کمی فروکش کرد چرا که برخی اخبار حکایت از ورود دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی به این ماجرا داشت اما نه تنها این ورود دیرهنگام بود بلکه بعدها هیچ‌گزارشی از عملکرد این نهادها در این باره منتشر نشد.

*در همین اثنا عده‌ای با یک برنامه‌ریزی کاملاً انگلیسی و سوءاستفاده از روحیه ضد‌استعماری جوانان و دانشجویان کشور از دیوار سفارت انگلیس بالا رفتند. این افراد و عقبه‌های سیاسی آنها که تا چندی‌پیش عملکرد درخشان احمدی‌نژاد در عرصه بین‌الملل که زمینگیرشدن رژیم غاصب صهیونیستی یکی از نتایج پر برکت آن بود را ماجراجویی در سیاست خارجی معنی می‌کردند، خود چنان ماجرایی در سفارت انگلیس به‌راه‌انداختند که هرچند در روزهای اول آن برخی دلسوزان نظام و معدودی از عوام و خواص را فریب داد اما برخورد حکیمانه و هوشمندانه مقام معظم رهبری، دست طراحان پشت صحنه این ماجرا را برای همگان رو کرد. به این ترتیب و با فراهم شدن بهانه برای اعمال برخی تحریم‌های هرچند ظاهری و صوری علیه کشورمان توسط برخی جریان‌های سیاسی- اقتصادی داخلی که ارتباط آنها با دشمنان غربی کشورمان برای همگان مشخص شده است اثر روانی خود را بر بازار گذاشت و نرخ دلار را تا مرز ۱۳٬۵۰۰ ریال افزایش داد.

*از سوی دیگر پس از مطرح شدن ادعای تحریم بانک مرکزی از طرف دولت انگلیس، امریکایی‌ها نیز به تکاپو افتادند تا تحریم علیه بانک مرکزی کشور را با مواضع سؤال انگیز برخی جریانهای داخلی در دستور کار خود قرار دهند. این جریان‌های داخلی در ماه‌های گذشته سعی کردند با استفاده از تریبون‌های رسمی و غیر رسمی و مطرح کردن گاه و بیگاه پولشویی و اتهام بستن به دولت در این زمینه گزینه تحریم بانک مرکزی را با استفاده از اهرم‌های فشار دشمنان کشورمان روی میز نهادهای بین‌المللی قرار دهند. با این‌حال رایزنی‌های دولت و بویژه وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی توانست این دسیسه را خنثی‌کند، اما پس از منتفی شدن بحث تحریم بانک مرکزی توسط نهادهای بین‌المللی برخی رسانه‌ها همچنان با مطرح کردن آن در پی انتقال بار روانی این ماجرا به بازارهای داخلی بودند تا این‌که دولت امریکا به تنهایی تحریم علیه بانک مرکزی را با اما و اگر‌های فراوان امضا کرد. هرچند این تحریم نیز همچون سایر موارد مشابه، بیشتر روی کاغذ معتبر است اما جریان‌های سیاسی- اقتصادی داخلی که ماه‌ها برای این فرصت لحظه‌شماری و زمینه‌سازی کرده بودند با ایجاد جو روانی در بازار نرخ دلار را در گام اول تا ۱۵۰۰۰ ریال و سپس تا مرز ۱۷۵۰۰ ریال بالا بردند.


20 ژانویه 2012, 11:47
مشخصات شخصی

عضو: 08 جولای 2011, 18:12
پست ها: 40
پست Re: تحلیل و بررسی بازار ارز ، طلا و سکه
محسن علی حسینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: نااطمینانی مردم به پول ملی و وضعیت اقتصادی کشور، عدم تحقق وعده‌های بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز، سکه و امنیتی کردن اقتصاد و عدم اطمینان به صرافان باعث افزایش فزاینده قیمت طلا و ارز شده است.
وی ادامه داد: متاسفانه وضعیت به گونه‌ای شده است که دلار خارج از صرافی‌ها و با موتور و تاکسی جابه‌جا و معامله می‌شود.
علی حسینی قطع پیش فروش سکه بانک مرکزی و اعلام ‌شرایط پیش‌فروش جدید با افزایش قیمت را در افزایش افسار گسیخته قیمت‌ها موثر دانست و گفت: پیش‌بینی‌ها این بود که تا پایان سال قیمت سکه به یک میلیون تومان برسد اما با وضعیت کنونی به نظر می‌رسد این رکورد تا پایان هفته جاری ثبت شود.
وی گفت: رئیس یکی از شعب بانک ملی عنوان می‌کرد در روزی که معاون اقتصادی معاون اول رئیس جمهور افزایش سود بانکی به ۲۰ درصد را اشتباه رسانه‌ها قلمداد کرد به اندازه کل روزهای قبل مردم اقدام به پیش‌فروش سکه کردند.
وی گفت: این نشان می‌دهد نقدینگی در جامعه سرگردان است و وارد هر بازاری اعم از مسکن، طلا و ارز شود آن را شکسته و تخریب می‌کند.


21 ژانویه 2012, 22:54
مشخصات شخصی

عضو: 02 آگوست 2011, 19:53
پست ها: 113
پست Re: تحلیل و بررسی بازار ارز ، طلا و سکه
یک مقام آگاه با اشاره به اینکه وزیر اقتصاد چهارشنبه هفته جاری برنامه‌های دولت برای کنترل بازار ارز را اعلام کرده و پس از آن با معرفی سخنگوی بانک مرکزی اطلاع رسانی شفاف و مداوم انجام می‌شود، تاکید کرد: التهابات بازارها ناشی از جو روانی سازمان یافته بوده و در عین حال کاملاً توخالی است.

خبرگزاری فارس: بانک‌مرکزی یک‌ریال در اروپا ندارد که بلوکه شود/وزیراقتصاد چهارشنبه سخن می‌گوید

این مقام آگاه در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی فارس تصریح کرد:دولت‌های غربی هر روز تحریم‌های تازه‌ای را تصویب کرده و رسانه‌های فارسی زبان آنها مانند بی‌بی‌سی و وی او ای به آن دامن می‌زنند، هر شب چند به اصطلاح کارشناس را آورده و با تحلیل‌های هدف دار و القاء ترس و نگرانی التهابات روانی بازار را تشدید می‌کنند.
وی ادامه داد: این در شرایطی است که در فقدان اطلاع رسانی و واکنش‌های به موقع بانک مرکزی هر روز این التهابات قیمت در بازار ارز و سکه و ... تشدید می‌شود.
وی با بیان اینکه رسانه‌های بیگانه هر روز دارند با سکه یک میلیون تومانی و دلار ۳۰۰۰ تومانی به بازار ما علامت می‌دهند، فقدان یک اطلاع رسانی شفاف و سازمان یافته را سبب وضعیت بحرانی فعلی دانست.
این مقام آگاه مثال زد: یکی از تحریم‌های اخیر اعلام شده بلوکه شدن دارایی‌های بانک مرکزی در کشورهای اروپایی است، در حالی که بانک مرکزی ما یک ریال در اروپا دارایی ندارد که آنها بخواهند بلوکه کنند، اما از اثرات روانی اعلام چنین تصمیمی نهایت استفاده را می‌کنند و یک نفر هم در بانک مرکزی نمی‌آید که موضوع را برای مردم باز کرده و توضیح دهد.
وی گفت: در دولت تصمیمات خوبی برای ساماندهی بازار گرفته شده اما هیچ اطلاع رسانی خوبی در این رابطه صورت نگرفته است و ما امیدواریم از روز چهارشنبه با اعلام برنامه‌های دولت فضای روانی ایجاد شده مدیریت شود.
خبرنگار فارس گفت برخی معتقدند دولت خود نمی‌خواهد بازار را کنترل کند، چرا که در اجرای هدفمندی یارانه‌ها ثابت کرده است که اگر بخواهد قادر است این کار را انجام دهد.
وی پاسخ داد: مدیریت بازار ارز مانند اجرای هدفمندی یارانه‌ها کار ستادی نیست، بلکه مدیریت کف بازار،اعم از تعیین قیمت خرید و فروش، عرضه و فروش صرافی هاست.
وی تاکید کرد: دولت می‌داند اگر نرخ ارز را کنترل نکند تمام آثار اجرای هدفمندی یارانه‌ها خنثی می‌شود و وضعیت کنونی خواست دولت نیست، اما در فقدان مدیریت روانی اقتصاد این دولت‌های غربی هستند که به طور سازمان یافته دارند فضا را مدیریت می‌کنند.
وی ابراز امیدواری کرد از روز چهارشنبه با اعلام و اجرای برنامه‌های دولت ساماندهی بازار ارز آغاز شود.


24 ژانویه 2012, 12:36
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 15 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: Bing [Bot] و 2 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Microrayaneh

هر گونه کپی برداری ممنوع بوده و تمام حقوق برای سایت بورس آتی محفوظ است
استفاده و نقل از مباحث سایت بورس آتی فقط با ذکر منبع به همراه لینک سایت بورس آتی، مجاز است
نوشته ها و نظرات کاربران سایت ، نظر شخصی افراد بوده و لزوما مورد تایید سایت نیست